10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)
1. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw, związanych z wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyborami uzupełniającymi do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonymi w 2025 r. (druki nr 923 i 943).
Poseł Zbigniew Bogucki:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Nazywacie się państwo koalicją demokratyczną, ale w istocie niestety jesteście koalicją 13 grudnia. Dlaczego? Dlatego że, jeżeli chodzi o ten projekt ustawy, który przedkładacie i który forsujecie, dotyczący Sądu Najwyższego i tych sędziów, którzy mają orzekać o wyborze głowy państwa zgodnie z art. 129 polskiej konstytucji, wskazujecie najstarszych sędziów. Jeżeli spojrzy się na historię tych sędziów, to ci sędziowie, niektórzy, byli członkami - uwaga - Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Niektórzy z tych sędziów - uwaga - brali udział w wydaniu uchwały Sądu Najwyższego, która de facto legalizowała działania sędziów na podstawie dekretu o stanie wojennym. I czy ci sędziowie mają orzekać o wyborze głowy państwa w wolnej Rzeczypospolitej?
(Poseł Małgorzata Pępek: A czego się boicie?)
Z tym macie problem. Natomiast jeżeli chodzi o 3 tys. sędziów (Dzwonek) wybranych w wolnej Polsce zgodnie z obowiązującą ustawą, którzy złożyli ślubowanie przed prezydentem Rzeczypospolitej, to wy ich nazywacie neosędziami, pseudosędziami. To jest pogarda do tych 3 tys. osób, które wydają wyroki w imieniu Rzeczypospolitej. W zamian za to uznajecie tych, którzy jeszcze głęboko mają swoje korzenie w PRL-u. Bardzo to smutne. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia