10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)
1. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw, związanych z wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyborami uzupełniającymi do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonymi w 2025 r. (druki nr 923 i 943).
Poseł Barbara Bartuś:
Dziękuję.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo! Ten projekt ustawy, nad którym teraz procedujemy, wynika z tego, że koalicja 13 grudnia po prostu nie uznaje demokracji, nie uznaje wyników wyborów co do zasady, bo przecież jeżeli chodzi o wszystkich sędziów, którzy zostali powołani przez prezydenta, to wynikało to z prerogatyw prezydenta Andrzeja Dudy, bo w tej chwili pełni tę funkcję. Pierwszą osobą w państwie jest Andrzej Duda i z tego wynika to, że państwo nie uznajecie prerogatyw prezydenta, i to jest jeden z przykładów, ale także nie uznajecie wyników wyborczych nawet uznanych przez sądy przez was wcześniej uznawane, czyli wyników wyborów z 2015 r. i 2019 r., kiedy to Prawo i Sprawiedliwość miało tę większość, że mogło uchwalać ustawy i mogło te ustawy zmieniać. (Dzwonek) I to, co dzisiaj robicie, to próbujecie wskazać sędziów, którzy mogą orzekać o ważności wyborów. Chodzi o to, żeby były uznawane tylko te wyroki sądów, które wam odpowiadają. I tu jest najlepszy przykład, że jest składana chociażby do tej izby nieuznawanej przez was przez rzecznika praw obywatelskich sprawa PSL-u z 2001 r., kiedy ówcześnie odebrano im pieniądze, i dzisiaj, jeżeli sędzia wydaje wyrok, akurat w tym przypadku pojedynczy sędzia, to jest już on nieuznawany i jest podkreślane, że nie można uznać tego wyroku, bo jest niekorzystny. Niekorzystny jest wyrok dla Prawa i Sprawiedliwości. Bo co do zasady...
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Dziękuję bardzo.
Poseł Barbara Bartuś:
...sądy muszą być niezależne i to wynika z ustawy, to wynika z konstytucji, a kto jest sędzią, to jest prerogatywa prezydenta. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia