10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)
2. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (druki nr 926 i 959).
Poseł Michał Pyrzyk:
Dziękuję bardzo.
Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt przedstawić w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, który rozszerza przesłanki, kiedy parlamentarzysta nie wykonuje praw i obowiązków wynikających właśnie ze zmienianej ustawy.
W normalnych okolicznościach parlamentarzysta, którego zachowanie czy inicjatywy powodują zmianę ustawy, powinien czuć się wyróżniony, usatysfakcjonowany i zaszczycony. Zupełnie inaczej jest w przypadku pana posła Marcina Romanowskiego, który na posiedzeniu Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych poświęconemu jego sprawie, a potem także tutaj, na sali plenarnej Sejmu, zapowiadał wszem i wobec, że po uchyleniu mu immunitetu wszystkie zarzuty prokuratury dotyczące niewłaściwego dysponowania środkami Funduszu Sprawiedliwości i tak obali i zetrze w pył. Zamiast tej heroicznej, w cudzysłowie, postawy, unikając tymczasowego aresztowania i odpowiedzialności przed wymiarem sprawiedliwości, ucieka nad Balaton, gdzie ukrywa się przed polskimi organami ścigania. Dlatego faktycznie omawiany poselski projekt to lex Romanowski, ponieważ to właśnie pojedynczy przypadek, pojedynczy kazus, w tym wypadku ukrywanie się parlamentarzysty przed organami ścigania, tak jak powiedziałem wcześniej, spowodował konieczność tych zmian.
Szanowni Państwo! Często zdarza się tak, że dany przepis, dana regulacja nie budzi wątpliwości, funkcjonuje kilka lub nawet kilkadziesiąt lat. Pojedyncza sytuacja powoduje, że należy to prawo zmienić, bo jest ono po prostu niewłaściwe, nieprzystające do rzeczywistości albo pojawia się jakaś luka prawna, albo po prostu ustawodawca, oczywiście racjonalny ustawodawca, nie przewidział, że ktoś, w tym wypadku poseł, parlamentarzysta, może zachować się w taki, a nie inny sposób. Ten projekt właśnie likwiduje taką lukę i reguluje sytuację posła lub senatora, względem którego wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania. W obecnym stanie prawnym zakres zastosowania przepisu, który jest zmieniany, czyli art. 5a ustawy, obejmuje tylko sytuację, w której poseł lub senator jest pozbawiony wolności, przy czym pojęcie to odnosi się do faktycznego pozbawienia wolności parlamentarzysty - nie tylko w postaci odbywania orzeczonej kary pozbawienia wolności, ale także odnosi się do tymczasowego aresztowania. Natomiast obecna treść tego artykułu nie odnosi się do sytuacji, którą mamy, w której względem posła lub senatora wydane zostało w przypisanym prawem trybie postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, lecz nie doszło do rozpoczęcia stosowania tego środka izolacyjnego, np. wskutek ukrywania się parlamentarzysty.
Szanowni Państwo! Projekt rozciąga zastosowanie tego przepisu właśnie na taką sytuację i mówi, że parlamentarzysta nie wykonuje również wtedy obowiązków wynikających z niniejszej ustawy. Nie będzie on mógł wobec tego korzystać i z uprawnień socjalno-bytowych, takich jak prawo do uposażenia lub diety parlamentarnej, jeżeli ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości bądź jego miejsce pobytu jest w takiej sytuacji nieznane.
Projekt przewiduje zastosowanie zmienianej ustawy na zasadzie retrospektywności, także w przypadku posła lub senatora, względem którego wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania przed wejściem w życie zmienianych przepisów. Regulacja taka jest zasadna, ponieważ nie jest pożądana sytuacja, w której omawiany przepis nie będzie obejmował posłów, w tym posła Marcina Romanowskiego, wobec których wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania przed dniem wejścia w życie tej nowelizacji.
Mając na uwadze powyższe, posłowie Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe będą popierać omawiany projekt poselski w zakresie zmian omówionych w niniejszej debacie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia