10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)

3. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przystąpieniem Rzeczypospolitej Polskiej do wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej (druki nr 906 i 958).

Poseł Witold Tumanowicz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! To jest kolejny akt uległości wobec Brukseli. Postanawiacie po kawałeczku oddawać naszą suwerenność na rzecz instytucji unijnych. W imię czego? W imię abstrakcyjnej idei współpracy wzmocnionej, która w rzeczywistości oznacza jeszcze większą kontrolę i zależność od struktur, które nie mają nic wspólnego z naszym interesem narodowym. Jak możemy z czystym sumieniem głosować za przekazaniem kolejnych kompetencji do instytucji Unii Europejskiej, gdy sami nie potrafimy uporządkować polskiego systemu prokuratorskiego? Nawet nie jesteśmy w stanie stwierdzić, kto jest w tym momencie prokuratorem krajowym, jest co do tego konflikt. Wiem, że nie lubicie działać suwerennie. Wolicie uciekać się do korzystania z zagranicznych wytycznych i wyroków unijnych instytucji. To jest mentalność neokolonialna. Polska musi rozwiązywać swoje problemy we własnym zakresie. Nie potrzebujemy unijnych prokuratorów, aby ścigać przestępczość. Nie mówmy o tym, że potrzebujemy Prokuratury Europejskiej do tego, aby ścigać np. pranie brudnych pieniędzy. Naprawdę, także polscy prokuratorzy mogą ścigać tę przestępczość.

    Oddanie kolejnych kompetencji Prokuraturze Europejskiej to droga do dalszego osłabiania naszej suwerenności. Bruksela już narzuca nam wyroki czy ingeruje w kluczowe dziedziny naszego życia. Czy naprawdę chcemy, aby decyzje dotyczące polskich spraw były podejmowane poza naszymi granicami? Zamiast wzmacniać współpracę z instytucjami unijnymi, zajmijmy się wzmacnianiem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Zamiast otwierać drzwi zagranicznym prokuratorom, posprzątajmy na własnym podwórku. A jeśli rząd nie potrafi tego zrobić, to może warto się zastanowić, kto tak naprawdę potrafi rządzić w tym kraju.

    Na zakończenie apeluję: nie idźmy drogą podporządkowania się zewnętrznym instytucjom. Polska ma prawo i obowiązek być suwerenna. Mamy potencjał być silnym i niezależnym państwem. Nie oddajmy kolejnych kompetencji za cenę iluzorycznych korzyści. Konfederacja mówi ˝nie˝ kolejnej niepotrzebnej implementacji unijnego prawa. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia