10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)

4. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej (druki nr 879 i 903).

Poseł Michał Pyrzyk:

    Dziękuję bardzo.

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe przedstawić nasze stanowisko o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej, który, jak słyszeliśmy, ma pozwolić na fakultatywne zatrudnianie na stanowiskach kierowniczych w Służbie Więziennej specjalistów - pracowników cywilnych, odpowiedzialnych np. za prowadzenie zadań czy zagadnień finansowych, inwestycyjnych lub informatycznych w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej.

    Pozwólcie, że na początku, korzystając z okazji, chciałbym w imieniu posłanek i posłów Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe podziękować wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom Służby Więziennej za jakże odpowiedzialną i trudną pracę, która ma ogromne znaczenie dla całego społeczeństwa, głównie za zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i wspieranie procesu resocjalizacji osadzonych, a także radzenie sobie w trudnych warunkach stresowych, bo w takich przyszło im pracować, gotowość do działań w sytuacjach kryzysowych i prowadzenia nowych zadań, o których również jest napisane w uzasadnieniu tej ustawy. Tak że wielkie podziękowania dla was.

    W kontekście nowych wyzwań, realizacji przez Służbę Więzienną ogromnych pod względem wartościowym programów inwestycyjnych, wdrażania innowacji i technologii informatycznych, stosowania procedur zamówień publicznych konieczne jest stworzenie możliwości - i takie daje niniejsza nowelizacja - zatrudniania na stanowiskach kierowniczych w Służbie Więziennej również pracowników cywilnych...

    (Głos z sali: Działaczy PSL.)

    ...specjalistów z poszczególnych dziedzin strategicznie ważnych dla funkcjonowania jednostek organizacyjnych więziennictwa. Ich zatrudnianie będzie miało, tak jak powiedziałem na wstępie, charakter fakultatywny. Szczegółowe wymogi dotyczące tych pracowników określi rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek. Omawiane rozwiązania korespondują z rozwiązaniami obowiązującymi w zakresie organizacji pracy, nie faktycznego zatrudnienia, w Policji i Straży Granicznej.

    Mając na uwadze powyższe, będziemy popierać omawiany rządowy projekt w zakresie tych potrzebnych zmian w polskiej Służbie Więziennej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia