10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)
5. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 896 i 941).
Poseł Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk:
Dziękuję.
Panie Marszałku! Tak naprawdę to ponadgodzinne przyspieszenie spowodowało, że rzeczywiście odrobinkę spóźniłem się z przybyciem na salę, ale wracajmy do istoty sprawy.
Mam zaszczyt zaprezentować stanowisko klubu Prawa i Sprawiedliwości odnośnie do projektu ustawy o podatku VAT-u, podatku akcyzowym oraz innych ustaw, druki nr 896 i nr 941.
Rzeczywiście projekt ustawy nie jest obszerny, ale zawiera regulacje dotyczące aż czterech różnych obszarów: obniżonej stawki VAT-u, mechanizmu odwrotnego obciążenia stosowanego w ramach tego podatku, zmian w podatku akcyzowym i wreszcie rozwiązań dotyczących kas rejestrujących. To obniżenie stawek VAT-u, można powiedzieć, dotyczy spraw o charakterze marginalnym, ale porządkuje ten obszar, doprecyzowuje, więc nie wnosimy tutaj żadnych zastrzeżeń.
Na podkreślenie zasługuje sprawa obniżonej stawki VAT-u na nawozy sztuczne, nie tylko, także na ich mieszanki. To jest niezwykle ważna rzecz dla polskiego rolnictwa, kiedy mamy do czynienia z dramatyczną sytuacją związaną z funkcjonowaniem głównego producenta nawozów, a ta dramatyczna sytuacja jest z kolei związana z importem nawozów z Rosji i Białorusi. To stawia tego producenta w trudnej sytuacji, więc dobrze, że te obniżone stawki będą obowiązywać. Jest więc szansa, że jego produkcja znajdzie nabywców wśród polskich rolników. Utrzymywanie obniżonej stawki rzeczywiście powoduje pewien ubytek dochodów budżetowych szacowany na prawie 400 mln zł rocznie, w tym roku na trochę mniejszą kwotę, bo ustawa wejdzie najprawdopodobniej od II kwartału, ale jest godne podkreślenia, że warto zainwestować w ten obszar, aby producenci rolni byli w stanie dotrzeć, korzystać z produkcji polskich zakładów w związku z tym, że ceny nie będą podnoszone. Ale problemem w tym obszarze nie jest przedłużanie tej obowiązującej, niskiej stawki, ale właśnie nadmierny import z Rosji i Białorusi.
Proszę państwa, chciałbym także zwrócić uwagę na mechanizm odwrotnego obciążenia, ustawa go nie wprowadza, on obowiązuje. Chodzi tylko o przedłużenie zgodnie z unijną dyrektywą VAT-owską do 2026 r., ponieważ to dotyczy obrotu energią elektryczną, gazem, a także pozwoleniami na emisję CO2. Wprawdzie nie ma tutaj ministra finansów i trudno się do niego odwoływać - trochę szkoda - ale mam nadzieję, że ten obszar czy ten mechanizm jest na tyle szczelny, że nie będziemy mieli do czynienia z wyłudzaniem tego podatku.
Wreszcie ostatnia rzecz, sprawa połączenia kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. W tym obszarze mamy najwięcej wątpliwości. Ten obowiązek został bowiem wprowadzony ustawą w 2021 r. i miało to nastąpić od 1 lipca 2022 r. Jest pan minister, to będzie szansa, żeby się do niego odwołać. No, ale był przedłużany, koniec końców w tym projekcie próbuje się w ogóle od tego obowiązku odstąpić. Moja wątpliwość polega na tym, że przez 3 lata te podmioty przygotowywały się do wprowadzenia tego rozwiązania, więc rozumiem, że inwestowały w odpowiednie urządzenia, a teraz odejście od tego obowiązku oznacza, że koszty, które zostały poniesione, zostały poniesione bezcelowo. Moja wątpliwość polega na tym, czy rzeczywiście ta rezygnacja jest słuszna, czy też nie należało tego obowiązku dostosowania przedłużyć być może o kolejny rok i ten proces rzeczywiście zamknąć. Skoro firmy się do tego przygotowywały, to być może ten obowiązek zostałby wreszcie zrealizowany.
Panie Ministrze! Skoro widzę pana ministra... Skończył się, mówimy tutaj o uporządkowaniu stawek podatku VAT, rok budżetowy 2024. Zawsze państwo publikowaliście dane dotyczące (Dzwonek) wykonania budżetu w połowie miesiąca. Do tej pory ich nie ma. Rozmawiamy o podatku VAT, więc chciałbym się dowiedzieć, jak wygląda sytuacja w związku z tym podatkiem, jak on został wykonany, jaka to jest ostatecznie kwota i czy państwo zweryfikowaliście te dane. Chodzi o to, że ciągle były podawane dane o sporym wzroście wpływów, prawie 17-procentowym, a z takich zgrubnych wyliczeń wynika, że ten wpływ był cokolwiek symboliczny, wynoszący niecałe 3%. Chciałbym więc zapytać, kiedy te dane się publicznie pojawią. A być może pan minister nimi dysponuje i jest w stanie nam je przybliżyć. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia