10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)
5. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 896 i 941).
Poseł Norbert Pietrykowski:
Panie Marszałku! Panowie Ministrowie! Wysoka Izbo! Pan poseł Kuźmiuk bardzo szczegółowo przedstawił założenia tej ustawy. Ja nie będę chciał o tym mówić, żeby nie powielać tych informacji. Ale chcę powiedzieć, że celem nas wszystkich tutaj powinno być przede wszystkim ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Dlatego też z dużą radością odnoszę się do tego rządowego projektu zmian, który ma na celu wprowadzenie tych ułatwień. I to jest ważna rzecz. Możemy mówić o tym, że ten projekt wprowadza zmiany marginalne, oczywiście, tak, ale są to zmiany istotne z punktu widzenia polskich przedsiębiorców. A o tym, jak to jest ważne, aby prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce ułatwiać, chyba nikogo w tej Izbie nie muszę przekonywać.
Dlatego proponowana zmiana to przede wszystkim utrzymanie i obniżenie VAT oraz sposobu rozliczania akcyzy. Już nie będę o tym mówił. Chodzi o utrzymanie tego 8-procentowego VAT-u dla wyrobów medycznych bezterminowo, utrzymanie 8-procentowego VAT-u dla towarów rolniczych, 0%-procentowa stawka VAT-u dla statków rolniczych i łodzi ratunkowych i obniżenie z 23% na 5% tych alternatywnych rozwiązań dla kobiet. Tak jak powiedziałem, te rozwiązania ułatwią życie przedsiębiorcom i obywatelom. Nie widzę tutaj negatywnych emocji wobec tego projektu. Jest to ustawa dobra, a co ważne, jest ona porządkująca, dlatego nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 kwietnia 2025 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT, które zaczną obowiązywać już wkrótce, bo od 28 lutego 2025 r. Wielu przedsiębiorców i tak twierdzi, że to zbyt późno, ale lepiej późno niż wcale.
W imieniu klubu Polska 2050 - Trzecia Droga wyrażam nadzieję, że doprecyzowanie przepisów chociaż w pewnym stopniu ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej, dlatego będziemy głosować za ich przyjęciem. Ale składamy poprawkę: w art. 2 w pkt 3 w dodawanym art. 110b w ust. 2 w pkt 2 liczbę 12 proponujemy zastąpić liczbą 18. Ta poprawka ma na celu przede wszystkim tworzenie jeszcze lepszego klimatu dla rozwoju instytutów badawczych, o których moi szanowni przedmówcy już wspominali. Mam nadzieję, że ta poprawka zyska aprobatę większości sejmowej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Panie marszałku, pozwolę sobie przekazać...
Przebieg posiedzenia