10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)

5. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 896 i 941).

Poseł Jolanta Zięba-Gzik:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga chciałabym przedstawić stanowisko klubu dotyczące rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ujętych w druku nr 896.

    Jak już podkreślano podczas wcześniejszych wystąpień, projekt ten zakłada zmianę w szeregu ustaw, w tym ustawie o podatku od towarów i usług, ustawie o podatku akcyzowym, Prawie bankowym, Kodeksie karnym skarbowym, ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawach o podatkach dochodowych od osób fizycznych i prawnych. Zmiany te, choć momentami mogą wydawać się niewielkie, mają precyzować i porządkować, co jest niezwykle istotne dla poprawy funkcjonowania systemu podatkowego w Polsce.

    Projekt rządowy koncentruje się na wprowadzeniu rozwiązań, które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej. Jest to odpowiedź na liczne postulaty przedsiębiorców i podatników. Przyjęte zmiany uwzględniają postulaty różnych środowisk gospodarczych oraz podnoszą konkurencyjność uczciwych przedsiębiorców. W ramach tego projektu wyodrębniono kilka kluczowych bloków tematycznych.

    W obszarze podatku od towarów i usług szczególnie istotne są zmiany dotyczące dostosowania stawek VAT oraz mechanizmu odwrotnego obciążenia podatkiem w odniesieniu do gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym oraz usług związanych z przenoszeniem uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Mechanizm ten będzie obowiązywał do dnia 31 grudnia 2026 r., co zapewni stabilność i przewidywalność w tych sektorach.

    Istotnym elementem jest również wprowadzenie instytucji zwrotu podatku akcyzowego od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w Polsce w celu ich wywozu za granicę. Zmiana ta porządkuje przepisy Prawa o ruchu drogowym i jest korzystna zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla osób fizycznych zajmujących się handlem pojazdami.

    Projekt ma także wprowadzić rozwiązania dotyczące rezygnacji z obowiązku integracji kas rejestrujących on-line z terminalami płatniczymi. Doprecyzowane zostaną także przepisy dotyczące obniżonej stawki na nawozy, środki ochrony roślin i pasze poprzez odwołanie w przepisach ustawy o VAT wprost do definicji tych produktów w określonych przepisach branżowych.

    Na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych zostały do projektu ustawy wprowadzone poprawki o charakterze legislacyjno-porządkującym, które dodatkowo precyzują zapisy projektu ustawy i eliminują potencjalne wątpliwości interpretacyjne. Jako Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga będziemy głosować za przyjęciem rządowego projektu ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia