10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)

6. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz ustawy o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 895 i 931).

Poseł Czesław Hoc:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość odnośnie do rządowego projektu ustawy zmieniającej ustawę - Prawo wodne oraz ustawę o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, druk sejmowy nr 895.

    Pierwsze czytanie projektu ustawy odbyło się na posiedzeniu Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w dniu 9 stycznia br. Zgłoszono cztery poprawki o charakterze legislacyjno-redakcyjnym. Komisja przyjęła projekt ustawy zmieniającej ustawę - Prawo wodne.

    Projekt przewiduje usunięcie nieprawidłowości wskazanych przez Najwyższą Izbę Kontroli, dotyczących formy dotacji dla państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej, państwowej służby do spraw bezpieczeństwa budowli piętrzących oraz państwowej służby geologicznej. Te służby obok dotychczasowej dotacji celowej będą mogły otrzymywać także dotację podmiotową, która pozwala na pokrycie bieżących kosztów działalności, takich jak koszty wynagrodzeń, energii czy utrzymywania infrastruktury. To zapewni większą stabilność finansową służb oraz lepsze możliwości realizacji ich ustawowych obowiązków. Nowelizacja uwzględnia zwiększenie limitów budżetowych na lata 2025-2028, dostosowanych do inflacji i rosnących kosztów operacyjnych oraz nowych zadań służb.

    Najważniejsze rozwiązania to rozwój monitoringu wód podziemnych, szczególnie w rejonach przygranicznych, gdzie identyfikowane są zagrożenia związane z migracją zanieczyszczeń, oraz modernizacja budowli piętrzących, co poprawi ich bezpieczeństwo i zmniejszy ryzyko powodzi. Na ten cel rząd przeznaczy 282,8 mln zł.

    Wysoki Sejmie! Popieramy ten projekt ustawy, ale obecnie pojawiają się poważne zastrzeżenia i istotne uwagi co do kompleksowego i nowoczesnego ujęcia gospodarki wodnej. Oto 4 dni po pierwszym czytaniu owego projektu ustawy zmieniającej ustawę - Prawo wodne Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o rewitalizacji rzeki Odry, tzw. specustawy odrzańskiej, w której likwiduje katalog inwestycji dla Odry. Uwaga, likwiduje 93 z 95 budowli hydrotechnicznych, znosi budowę na Odrze i w jej zlewni wielu stopni wodnych, zbiorników retencyjnych, jazów i regulacji i przebudowę koryt rzek i kanałów ulgi. To działania zagrażające ekologii wód i ochronie zasobów wodnych, a także pogarszające warunki środowiskowe w zakresie ilości i jakości wody. Co więcej, likwiduje powołaną ustawą z 2023 r. umundurowaną i uzbroją formację Inspekcja Wodna, mającą za zadanie kontrolowanie przestrzegania przepisów ustawy - Prawo wodne, głównie w kwestii nielegalnych zrzutów ścieków do rzek, i ustawy o rybactwie śródlądowym. Tak więc jeden projekt ma wzmocnić działania i efekty działalności służby hydrologicznej, państwowej służby do spraw bezpieczeństwa budowli piętrzących oraz państwowej służby geologicznej, zaś drugi projekt likwiduje konkretne działania inwestycyjne w aspekcie nowoczesnego ujęcia całej gospodarki wodnej.

    Wysoki Sejmie! Popieramy ten projekt ustawy. Jednocześnie wyrażamy poważne zastrzeżenia i sprzeciw wobec likwidacji katalogu inwestycji dla Odry. To działania uwsteczniające, powodujące zagrożenia dla rozwoju gospodarki wodnej, która ma być gospodarką nowoczesną, zrównoważoną, innowacyjną i zwiększającą bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia