10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)

6. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz ustawy o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 895 i 931).

Poseł Bożenna Hołownia:

    Pani Marszałek! Panie Posłanki i Panowie Posłowie! Zaopiniowany pozytywnie przez Komisję Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz ustawy o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw ma charakter porządkujący zasady finansowania działalności dwóch bardzo istotnych dla polskiej gospodarki placówek naukowo-badawczych: Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Państwowego Instytutu Geologicznego. Każdy z tych instytutów ma dwa pola działania: prace naukowo-badawcze oraz działalność państwowych służb monitorujących stan ważnych dla gospodarki parametrów środowiska naturalnego. W przypadku IMGW są to służba hydrologiczno-meteorologiczna oraz służba do spraw bezpieczeństwa budowli wodnych. IMGW prowadzi systematyczne pomiary i obserwacje zjawisk w dziedzinie meteorologii, hydrologii, oceanologii, gospodarki i inżynierii wodnej oraz jakości zasobów wodnych. Łącznie obejmuje to 22 szczegółowe zagadnienia naukowe. Państwowy Instytut Geologiczny również prowadzi systematyczne pomiary, obserwacje i badania, w obszarach energia, surowce i środowisko. To kilkanaście szczegółowych zadań naukowych.

    Prowadzenie systematycznych pomiarów czy obserwacji wymaga specjalistycznego sprzętu, energii, środków transportu i zaplecza badawczego. Jak wynika z wystąpienia pokontrolnego NIK, dotychczas te zadania były wykonywane w ramach przewidzianej prawem dotacji celowej na realizację zadań zmierzających do osiągnięcia konkretnego celu. Tego warunku działania państwowych służb nie spełniają, ponieważ są stałe i systematyczne. Z tego też powodu powinny być finansowane z dotacji przedmiotowej, niewymagającej osiągnięcia konkretnego celu w konkretnym terminie. Taki sposób finansowania zapewnia właśnie ta ustawa.

    Kolejnym ważnym punktem ustawy jest zwiększenie limitów wydatków z budżetu państwa na działalność służb państwowych w latach 2025-2028. Już w 2023 r. ze względu na bardzo wysoką inflację konieczne było podniesienie limitu wydatków, który pierwotnie był przewidziany na 2,5% wskaźnika inflacji. Zwiększenie tego limitu w kolejnych latach jest niezbędne do ciągłości wykonywania przez służby państwowe powierzonych zadań ustawowych przy zapewnieniu dotychczasowego poziomu jakości. A nikt chyba nie ma wątpliwości, że systematyczna realizacja tych zadań, a także wdrażanie na bieżąco najnowocześniejszych technologii pomiarowych są niezbędne w świetle zmian środowiskowych oraz dynamicznego rozwoju gospodarki. Polska nie jest już biednym krajem. Pora więc zadbać o rozwój zaplecza pomiarowego i naukowego. Tę kwestię również reguluje ta ustawa.

    Klub Polska 2050 - Trzecia Droga będzie głosował za przyjęciem tej ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia