10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)
6. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz ustawy o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 895 i 931).
Poseł Łukasz Ściebiorowski:
Przyspieszenie chyba zrobiło swoje.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Dziś mówimy o niezwykle ważnej zmianie w przepisach Prawa wodnego, która ma na celu wzmocnienie działalności służb hydrologiczno-meteorologicznych w Polsce. To służby, które każdego dnia dbają o nasze bezpieczeństwo, monitorując stany wód, prognozując zagrożenia powodziowe i zapewniając odpowiednią reakcję w sytuacjach kryzysowych. Ich rola w gospodarce wodnej jest nieoceniona. Niestety przez lata, zwłaszcza za rządów PiS, te służby były niedofinansowane, zaniedbane i pozbawione odpowiedniego wsparcia. Stan wałów przeciwpowodziowych, koryt rzek czy monitorowania poziomu wód w Polsce pozostawiał wiele do życzenia, a zaniedbania w tym zakresie miały realny wpływ na bezpieczeństwo obywateli. Konsekwencje tego odczuwaliśmy też w trakcie ostatnich powodzi.
Projekt ustawy przewiduje kluczową zmianę: umożliwienie finansowania bieżących działań tych służb za pomocą dotacji podmiotowych. To krok w stronę przywrócenia, myślę, porządku w gospodarce wodnej i zapewnienia odpowiedniego wsparcia dla instytucji, które w razie kryzysu mogą działać szybko i skutecznie, co ma przełożenie na bezpieczeństwo w naszych miastach, miasteczkach i bezpieczeństwo mieszkańców. (Dzwonek) I tu mam pytania: Czy jesteśmy w stanie dziś wskazać, jakie konkretne działania w zakresie poprawy stanu wałów przeciwpowodziowych i koryt rzek będą finansowane z dotacji podmiotowych? W jaki sposób projekt ustawy przewiduje zwiększenie efektywności monitorowania zagrożeń powodziowych? Czy planowane są też jakieś zmiany w organizacji służb hydrologicznych i meteorologicznych? Dziękuję.
Przebieg posiedzenia