10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)
7. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia bohaterów Rewolucji 1905 roku w 120. rocznicę jej wybuchu (druki nr 911 i 944).
Poseł Paulina Matysiak:
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Dzisiaj stajemy przed wyjątkową okazją, żeby wspólnie oddać hołd bohaterom rewolucji 1905 r. Ta rocznica, 120 lat od tamtych wydarzeń, to nie tylko okazja do historycznych wspomnień, ale i przede wszystkim do refleksji nad rolą walki o równość, o wolność, jak i o godność.
Rewolucja 1905 r. była jednym z najważniejszych zrywów społecznych i politycznych na ziemiach polskich pod zaborami. Była wyrazem sprzeciwu wobec carskiego reżimu, symbolem dążeń do wolności narodowej, ale przede wszystkim była także głosem ludzi pracy: robotników, chłopów, inteligencji - tych, którzy domagali się sprawiedliwości społecznej i godnych warunków życia. To ci ludzie, często bezimienni, narażali swoje życie, by walczyć o ideały, które i dziś pozostają fundamentem lewicowej wizji Polski: równość, solidarność, sprawiedliwość. Dzięki odwadze tamtych rewolucjonistów wprowadzono pierwsze zmiany, które wydawały się niemożliwe. To wówczas po raz pierwszy język polski zaczął pojawiać się w przestrzeni publicznej w Królestwie Polskim. To dzięki ich determinacji rozwijały się spółdzielnie, stowarzyszenia i inne organizacje, które stały się szkołą demokracji dla kolejnych pokoleń. To właśnie ci bohaterowie, poprzez walkę z carską tyranią, kładli podwaliny pod przyszłą niepodległość Polski.
Rewolucja 1905 r. była również walką o prawa obywatelskie i społeczne, która łączyła ludzi niezależnie od ich narodowości, wyznania czy pochodzenia. Wśród jej uczestników byli zarówno Polacy, jak i Żydzi, Rosjanie czy Ukraińcy. To była rewolucja ludzi pracy, kobiet i mężczyzn, którzy mieli odwagę marzyć o bardziej sprawiedliwym i bardziej równym świecie. Walczyli przeciwko uciskowi narodowemu, klasowemu i politycznemu, czym pokazywali, że solidarność jest silniejsza niż podziały.
Dzisiaj, w 120. rocznicę tamtych wydarzeń, naszą powinnością jest nie tylko pamiętać o bohaterach rewolucji 1905 r, ale także czerpać z ich doświadczeń i wartości. W czasach, gdy znów obserwujemy rosnące nierówności, naruszanie praw pracowniczych i obywatelskich, ich historia przypomina, że walka o lepszy świat nigdy nie jest daremna. Oddajmy hołd tym, którzy mieli odwagę zmienić historię. Zainspirujmy się ich odwagą i determinacją w budowie sprawiedliwego społeczeństwa, które nie pozostawia nikogo w tyle.
Koło Poselskie Razem z radością zagłosuje za tą uchwałą. Dziękuję autorowi: panu posłowi Krzysztofowi Piątkowskiemu, który złożył ten projekt, nad którym mogliśmy zgodnie pracować podczas posiedzeń komisji. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia