10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)
7. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia bohaterów Rewolucji 1905 roku w 120. rocznicę jej wybuchu (druki nr 911 i 944).
Poseł Joanna Lichocka:
Bardzo dziękuję.
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Chciałabym zaapelować do tych, którzy nas słuchają i oglądają: nie dajmy sobie zakłamać historii. Historia 1905 r. była zakłamywana przez cały okres powojennej dominacji komunistycznej w Polsce. Dzisiaj mamy tego echo w postaci tych skandalicznych portretów Dzierżyńskiego i Róży Luksemburg przyniesionych przez posłów Konfederacji, którzy chyba nie najlepiej znają historię. Nie dajmy tego zawłaszczyć, bo to jest nasza domowa historia. Jeżelibyśmy sięgnęli do naszych przodków sprzed 120 lat, gdybyśmy poszperali w archiwach domowych, odnaleźlibyśmy ślady zaangażowania naszych własnych poprzedników - tak jak ja je znalazłam. Brat mojej prababci Szczepan Bońkowski organizował strajki szkolne w powiecie mławskim, za co został zesłany na 2 lata w głąb Imperium Rosyjskiego. To była rodzina inteligencka. Mój drugi pradziadek, który był z kolei z rodziny chłopskiej, był wójtem tu, w podwarszawskiej Jeziornie. (Dzwonek) Organizował Macierz Szkolną razem z innymi przedstawicielami Jeziorny, tworzył szkołę i bibliotekę.
To jest nasza historia, nasza walka o Polskę. Dzięki temu mówimy po polsku. Jak mówił Wacław Holewiński, wybitny pisarz, zresztą członek obywatelskiego komitetu poparcia Karola Nawrockiego: bez 1905 r. nie bylibyśmy Polakami. Pamiętajmy o tym. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia