10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)

7. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia bohaterów Rewolucji 1905 roku w 120. rocznicę jej wybuchu (druki nr 911 i 944).

Poseł Paulina Matysiak:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Posłów Konfederacji już nie ma na sali, a szkoda, bo mogliby się wiele dowiedzieć o tym, co wydarzyło się w 1905 r. w Polsce. Może warto przypomnieć kilka podstawowych faktów, informacji o tym, jak wyglądała sytuacja gospodarcza w Królestwie Polskim w tamtym czasie. Było to oczywiście pokłosie m.in. wojny rosyjsko-japońskiej.

    Tylko w 1904 r. upadło 15% zakładów przemysłowych, 100 tys. robotników straciło pracę, a 250 tys. robotników pracowało na niepełnych dniówkach. Co to oznaczało dla tych ludzi? To po prostu oznaczało głód. Nie byli w stanie się utrzymać. Jak popatrzymy na to, jak wyglądały te powstania, manifestacje, które odbywały się w różnych miastach, to warto zwrócić uwagę na Łódź. W Łodzi 26 stycznia 1905 r. odbył się strajk, w którym wzięło udział 6 tys. robotników. (Dzwonek) Następnego dnia ogłoszono strajk generalny i potem strajkowało 70 tys. robotników. Czego oni żądali? Żądali 8-godzinnego dnia pracy, żądali wsparcia dla chorych, a kiedy dołączyli do nich studenci, to protestowali przeciwko polityce rusyfikacji. Te strajki miały wymiar dotyczący tego, jak wygląda życie codzienne, życie pracownicze, ale miały także ogromny wymiar patriotyczny i tego nie dajmy zakłamać. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia