10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)

7. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia bohaterów Rewolucji 1905 roku w 120. rocznicę jej wybuchu (druki nr 911 i 944).

Poseł Krzysztof Piątkowski:

    Szanowna Pani Marszałek! Panie i Panowie Posłowie! Bardzo dziękuję za te wszystkie mądre słowa na temat wydarzenia, które przeszło do historii jako rewolucja 1905 r., ale tak naprawdę było to wydarzenie niezwykle ważne w historii Polski.

    Bardzo dziękuję wszystkim parlamentarzystom, tym z lewa i tym z prawa. Dziękuję za mądrość, którą państwo się wykazali w dyskusji. Ta lekcja historii jest w Polsce potrzebna, bo wciąż jeszcze nie brakuje osób, które zostały skutecznie zindoktrynowane przez PRL-owską historiografię. Zgadzam się z tymi poglądami. Państwo myślicie tak, jak chcieli komuniści rządzący Polską w czasach PRL.

    Oburzające jest i skandaliczne to, co mówili dzisiaj z mównicy posłowie Konfederacji. Mówili o tym, że Polska była częścią Rosji, zatem nie powinniśmy czcić wydarzeń, które miały miejsce na terytorium Polski, czyli ich zdaniem nie powinniśmy czcić bohaterów powstania styczniowego, powstania listopadowego i wszystkich innych wydarzeń wymagających dużej odwagi Polaków. Najwyraźniej też nie rozumieją oni słowa: bohater. Ich zdaniem bohaterem jest Feliks Dzierżyński, jest Lenin. To może przypomnę. ˝Bohater˝ to w języku polskim osoba odważna i szlachetna, ktoś, kto wyróżnia się męstwem, odwagą lub poświęceniem, często dla dobra innych ludzi.

    Panowie Posłowie z Konfederacji! Jeśli uważacie, że bohaterami są Feliks Dzierżyński i Włodzimierz Lenin, może się wyprowadźcie z Polski, może trzeba pojechać na wschód i tam zamieszkać. (Oklaski)

    (Poseł Roman Fritz: Pan nie zrozumiał. Pan nie rozumie prostych rzeczy.)

    Zachęcam do tego, byście podjęli taką odważną decyzję. Bądźcie parlamentarzystami w takim kraju, w którym uważa się te postaci za bohaterów. Tutaj, w Polsce, w polskim parlamencie, kiedy mówi się o bohaterach, ma się na myśli polskich bohaterów. Jeśli mówi się o bohaterstwie, to ma się na myśli bohaterstwo, a nie zdradę. Panowie najwyraźniej tego nie rozumiecie.

    Jeszcze raz bardzo dziękuję za te rozsądne głosy. Bardzo dziękuję za to, że państwo poprzecie uchwałę upamiętniającą bohaterów rewolucji 1905 r. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia