10. kadencja, 27. posiedzenie, 2. dzień (23-01-2025)

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka:

    Bardzo dziękuję.

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! To jest kolejny zakres działań, które dzisiaj wymagają współpracy nie tylko międzyresortowej, ale także między państwami NATO, bo dzisiaj w istocie Bałtyk staje się akwenem wewnętrznym NATO. To, z czym ostatnio mieliśmy do czynienia, czyli ataki floty cieni na infrastrukturę energetyczną, ma bezpośredni wpływ na to, co wydarzy się w naszej ocenie za kilka tygodni. Chodzi o synchronizację państw bałtyckich, które dotychczas były wpięte w system BRELL, z państwami Europy Zachodniej, z Polską, z całym systemem europejskim. Litwa, Łotwa, Estonia, państwa bałtyckie zostaną wyłączone z systemu postradzieckiego i włączone w synchronizacji systemem europejskim, co dzisiaj już budzi sprzeciw Federacji Rosyjskiej, która również tę przestrzeń wykorzystywała do szantażu ekonomicznego państw bałtyckich. W drugiej połowie lutego dojdzie do pełnej synchronizacji tych systemów.

    Prowadzimy również rozmowy z państwami bałtyckimi o tym, jak możemy wzmocnić infrastrukturę energetyczną, także pod kątem nowych inwestycji, takich jak nowy kabel łączący nas z Litwą. Bałtyk, który przez lata bywał dla Polski pod kątem energetycznym również zagrożeniem ze względu na Nord Stream 2, stał się morzem, które jednak jest szansą dla polskiej energetyki, bo od zachodu do wschodu, poprzez terminal LNG, elektrownię jądrową, morskie farmy wiatrowe, po terminal FSRU, to jest akwen, który będzie miał strategiczne znaczenie w polskiej energetyce. Dlatego też podjęto decyzję o tym, by na wzór ER policy państwa ościenne wokół Bałtyku patrolowały ten akwen, ostrzegały się, odpowiednio wcześniej informowały się w zakresie wpływających w ich tereny przybrzeżne flot cieni, tak aby móc działać odpowiednio rygorystycznie wobec ryzyk, jakie pojawiają się przede wszystkim ze strony Federacji Rosyjskiej. Taka flota będzie funkcjonowała również w kolejnych konkretnych aktach prawnych jak w przypadku morskich farm wiatrowych. Wprowadzimy zasady dotyczące nowego funkcjonowania stref ochronnych na Bałtyku. Chcemy dać większe uprawnienia Straży Granicznej oraz Marynarce Wojennej w zakresie też współpracy z inwestorami, bo dzisiaj jest to infrastruktura strategiczna.

    W ramach tego partnerstwa jesteśmy w bardzo dobrej współpracy z państwami bałtyckimi. Każde kolejne działania wymagają takiej koordynacji nie tylko na poziomie międzyresortowym, ale także przede wszystkim na poziomie państw bałtyckich. Ta współpraca jest kluczowa. Już dzisiaj widzimy, że to zagrożenie będzie narastało. (Dzwonek) Już dzisiaj widzimy, że w okolicy konkretnej infrastruktury zwiększają się ruchy sił rosyjskich, ale jesteśmy na to gotowi wspólnie z resortem obrony narodowej. Dziękuję bardzo.


Przebieg posiedzenia