10. kadencja, 27. posiedzenie, 2. dzień (23-01-2025)

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Iwona Małgorzata Krawczyk:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Temat ma dość długą historię i niestety od 2013 r. nie udało się go zakończyć. Dotyczy podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego: GOPR-u i TOPR-u. W ciągu ostatnich 5 dni doszło do ośmiu wypadków. Upadek z wysokości - GOPR-owcy ratują zdrowie i życie.

    A co mamy? Z mocy ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na rzecz podmiotów uprawnionych do ratownictwa przekazywane jest 15% opłat pobieranych za wstęp do parków narodowych. To w teorii, a w praktyce wygląda to tak, że ustawa o ochronie przyrody określa dwie formy poboru opłat: za wstęp do parku narodowego oraz za udostępnianie parku narodowego lub niektórych jego obszarów. To powoduje, moi państwo, że mamy do czynienia z jaskrawymi przykładami braku przekazywania rzeczowych środków np. na Park Narodowy Gór Stołowych, Pieniński Park Narodowy, gdzie pobierane są opłaty za udostępnianie trasy turystycznej, a nie za wstęp.

    W związku z tym, panie ministrze, moje pytania: Czy ministerstwo ma wiedzę, że podmioty takie jak GOPR i TOPR otrzymują środki finansowe jedynie z opłat pobieranych za wstęp do parków narodowych, a w przypadku pobierania przez parki opłat za udostępnianie już tych środków nie otrzymują, ponieważ jest brak podstawy prawnej? I pytanie drugie: Czy ministerstwo nadzoruje prace legislacyjne zmierzające do wyeliminowania tej właśnie niezamierzonej, jak wynika z analizy uzasadnień do zmian ustawodawczych, luki prawnej, skutkującej brakiem podstawy (Dzwonek) do przekazywania na rzecz podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa 15% opłaty od udostępnienia? Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia