10. kadencja, 27. posiedzenie, 2. dzień (23-01-2025)

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Mikołaj Dorożała:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Bardzo dziękuję za to pytanie. Szanowni państwo, zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich opłaty za wstęp do parku narodowego lub niektóre jego obszary, o których mowa w art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, przekazuje się w wysokości 15% wpływów pomniejszonych o należny podatek od towarów i usług. Te wpłaty za każdy kwartał podmiotom uprawnionym do wykonywania ratownictwa górskiego na obszarze, na którym znajduje się określony park narodowy, są przeznaczane na dofinansowanie zadań w zakresie ratownictwa górskiego. Jeśli chodzi o parki narodowe, to za wstęp pobiera się opłaty określone w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie parków narodowych lub niektórych ich obszarów. Stosownie do przepisów tego rozporządzenia w Pienińskim Parku Narodowym czy w Parku Narodowym Gór Stołowych, o których była mowa, te opłaty nie są pobierane, stąd parki te nie przekazują środków finansowych z tego tytułu organizacjom ratownictwa górskiego. Należy jednak wskazać, że mimo nieprzekazywania środków finansowych przez niektóre parki narodowe, wszystkie parki narodowe, również te przekazujące środki na rzecz organizacji ratowniczych, wspomagają je w inny sposób, np. zapewniając ratownikom miejsca do dyżurowania, miejsca noclegowe lub pomieszczenia do przechowywania sprzętu ratowniczego.

    Obecnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska prowadzone są prace związane z opracowaniem projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Zagadnienie dotyczące przekazywania przez parki narodowe środków na rzecz organizacji ratownictwa górskiego jest jednym z przedmiotów analiz w trakcie tych prac. Zagadnienie to będzie oczywiście konsultowane zarówno z parkami narodowymi, jak i organizacjami ratownictwa górskiego, tak by przygotować odpowiednie, dobre rozwiązania pozwalające na właściwe finansowanie parków narodowych oraz zapewnienie bezpieczeństwa na tych obszarach.

    Bardzo dziękuję za to pytanie, ono jest niezwykle ważne także w wielu innych aspektach wykraczających poza kompetencje resortu klimatu i środowiska w kontekście wsparcia organizacji - czy to Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, czy TOPR. Te tematy wielokrotnie wracają w dyskusji publicznej, są różne propozycje zmian systemowych, patrzymy, jak to wygląda w innych krajach. Chodzi o to, aby efektywnie wspierać te organizacje, ale również nie narażać na straty Skarbu Państwa w przypadku sytuacji, gdy jawną winę ponoszą osoby, które znajdują się w górach i w sposób nieodpowiedzialny przez nie się przemieszczają. To wymaga pewnie szerszej dyskusji, natomiast my na tym etapie na pewno będziemy na ten temat dyskutować w ramach prac, o których wspomniałem. Temat wydaje się ważny, istotny. Sam jestem turystą górskim, często bywam w górach i z wielkim szacunkiem odnoszę się do pracy zarówno ratowników TOPR, jak i GOPR. Bardzo dziękuję.


Przebieg posiedzenia