10. kadencja, 27. posiedzenie, 2. dzień (23-01-2025)
8. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Zalewski:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Głównym celem modernizacji Marynarki Wojennej poprzez realizację projektów ujętych w programie operacyjnym Marynarki Wojennej jest osiągnięcie kluczowych zdolności w poszczególnych systemach funkcjonalnych: rażenia, przetrwania, ochrony wojsk, rozpoznania oraz logistycznego zabezpieczenia działań. Powyższe umożliwi realizację priorytetowych zadań Marynarki Wojennej na morzu oraz z morza, zarówno w rejonie Morze Bałtyckiego, jak i poza nim, w ramach prowadzonej operacji narodowej, sojuszniczej lub koalicyjnej. Pozyskane zdolności pozwolą na ochronę morskich interesów państwa, w tym na: utrzymanie i zabezpieczenie własnych szlaków komunikacyjnych, dostaw surowców energetycznych, m.in. wsparcie ochrony morskiej infrastruktury krytycznej, utrzymanie czy też przestrzeganie prawa międzynarodowego w domenie morskiej, zapewnienie bezpieczeństwa w kluczowych obszarach i akwenach morskich, zachowanie regionalnej kontroli panowania w regionie, w tym przeciwdziałania aktywności potencjalnego przeciwnika, wsparcie budowy odporności kraju.
Modernizacja ma zapewnić Marynarce Wojennej wykonanie zadań narodowych ujętych w ramach krajowego planowania operacyjnego. Chodzi tutaj o morską operację obronną, w tym wsparcie Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, stanowiącą element operacji wielodomenowej. Modernizacja Marynarki Wojennej to proces ciągły i długotrwały, który w ostatnich latach uległ znacznemu przyspieszeniu. Aktualnie Agencja Uzbrojenia realizuje umowy mające na celu pozyskanie m.in. okrętów obrony wybrzeża ˝Miecznik˝, okrętów rozpoznania radiolokacyjnego ˝Delfin˝, niszczycieli min ˝Kormoran II˝, okrętu ratowniczego ˝Ratownik˝ oraz dywizjonów ogniowych NSM.
Dodatkowo w ramach zamierzeń modernizacyjnych w kolejnych latach planuje się pozyskać okręty różnych klas, bazowe jednostki pływające oraz systemy autonomiczne i brzegowe, w tym: okręty podwodne nowego typu ˝Orka˝, korwety wielozadaniowe, zintegrowane systemy ochrony sił morskich ˝Ostryga˝, bezzałogowe systemy zwalczania min, okręt wsparcia działań połączonych, pływające stacje demagnetyzacyjne, zbiornikowiec paliwowy, okręt wsparcia logistycznego oraz okręt hydrograficzny. Ponadto w ramach modernizacji i modyfikacji istniejących okrętów i systemów morskich Marynarka Wojenna zakłada doposażenie korwety patrolowej ORP ˝Ślązak˝ w systemy uzbrojenia, rozwój Sił Obrony Przeciwminowej, modyfikację okrętów i pozyskanie systemów autonomicznych, zakłada również modyfikację małych okrętów rakietowych.
Kolejnym priorytetem modernizacji w obszarze zdolności bojowych Marynarki Wojennej jest właściwe nasycenie autonomicznymi systemami nawodnymi, podwodnymi i powietrznymi we wszystkich systemach funkcjonalnych, tj. rażenia, przetrwania i ochrony wojsk, rozpoznania oraz logistycznego zabezpieczenia działań. To jest istotne, dlatego że widzimy dzisiaj, zbieramy doświadczenia z wojny, którą Rosja wypowiedziała Ukrainie, że te systemy bezzałogowe, także morskie, stanowią o sukcesie działań na morzu, także na morzu, nie tylko na lądzie.
Też wiele sukcesów armii ukraińskiej zostało w ten sposób osiągniętych. Równocześnie w ramach modernizacji Marynarki Wojennej realizowanych jest szereg inwestycji w zakresie budowy i modernizacji infrastruktury portowej, magazynowej, teleinformatycznej, koszarowej oraz zakupu środków bojowych. Równolegle do podpisanych umów zaplanowane jest również szkolenie dla przyszłych użytkowników systemów w oparciu o narodową i międzynarodową bazę szkoleniową.
Jeżeli chodzi o pytanie drugie, czyli jakie działania są planowane w związku z przyjętymi przez Polskę założeniami programu ˝Bałtycka Warta˝, chciałem powiedzieć, że 14 stycznia na wniosek Polski NATO rozpoczęło operację pod tą właśnie nazwą. W jej ramach uzgodnienia i koordynacja zaangażowania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, w tym Marynarki Wojennej, są realizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Marynarka Wojenna wydzieli dostępne siły i środki do ˝Bałtyckiej Warty˝ i realizacji jej zadań, m.in. z zakresu wsparcia ochrony morskiej infrastruktury krytycznej, zgodnie z założeniami tej operacji. Inspektorat Marynarki Wojennej bierze udział w analizach i pracach planistycznych prowadzonych przez dowództwo operacyjne. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia