10. kadencja, 27. posiedzenie, 2. dzień (23-01-2025)
8. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Poseł Piotr Głowski:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze! Trwają prace nad rozpoczęciem ratyfikacji niezwykle ważnej umowy pomiędzy Unią Europejską a państwami Ameryki Południowej, które są zrzeszone w międzynarodowej organizacji gospodarczej Mercosur. Szczegóły zapisu projektu umowy oraz tryb procedowania nad jej sfinalizowaniem budzą niepokój polityków, konsumentów i producentów żywności. Polskie i unijne rolnictwo opiera się na najwyższych standardach jakości, bezpieczeństwa, a szeroko rozumiane bezpieczeństwo żywnościowe jest w obecnych czasach gwarancją niezależności od innych państw i podmiotów gospodarczych, zarówno Polski, jak i całej Unii Europejskiej. Obecnie obowiązujące przepisy unijne nie gwarantują takiego samego poziomu standardów między produktami wytwarzanymi na terytorium Unii a importowanymi na jej rynek. Natomiast jako konsumenci wychodzimy z założenia, że sprzedawane na terenie Unii Europejskiej produkty żywnościowe spełniają wysokie unijne standardy, zarówno w zakresie bezpieczeństwa produkcji, jak i stosowanych środków przy produkcji, dobrostanu zwierząt oraz poszanowania środowiska.
Przygotowana przez Komisję umowa takich gwarancji nie daje w stosunku do produktów, które będą mogły być sprowadzane z państw Mercosur. Porozumienie zwiększa również handel takimi towarami jak mięso, co stoi dodatkowo w sprzeczności z promowaną przez Unię Europejską zrównoważoną konsumpcją. Zdając sobie sprawę z wielkości i wagi rynku Południowej Ameryki, uważamy, że rozwój innych branż w Unii Europejskiej nie może odbywać się kosztem polskiego i europejskiego rolnictwa.
Mając powyższe na uwadze, zwracam się do pana ministra z pytaniem: Jakie jest stanowisko (Dzwonek) ministerstwa rolnictwa i polskiego rządu w sprawie ratyfikacji tej umowy? Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia