10. kadencja, 27. posiedzenie, 2. dzień (23-01-2025)
8. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Michał Gramatyka:
Czcigodny Panie Marszałku! Szanowny Panie Pośle zadający pytanie! Wysoka Izbo! Postaram się merytorycznie na to pytanie odpowiedzieć, dlatego że ten projekt można bronić w sposób merytoryczny. Interes w tym, żeby został on uchwalony, mają wszystkie strony polskiej sceny politycznej - i prawa strona, i lewa strona, i centrum, i wszyscy, którzy uczestniczą w polskim życiu politycznym. Hejt, mowa nienawiści są gigantycznym problemem w polskim Internecie. Nie rozwiążemy tego problemu jakimkolwiek kasowaniem treści, nie rozwiążemy tego problemu jakąkolwiek cenzurą i nikt nie ma takich zamiarów.
Nawiązania do ˝Międzynarodówki˝, do wypowiedzi medialnych pana premiera Gawkowskiego pozwolę sobie zostawić z boku tych rozważań.
Co w tych rozważaniach jest istotne? Istotne jest to, że to nie nas bezpośrednio dotyka mowa nienawiści w Internecie. Mowa nienawiści w Internecie najgroźniejsza jest dla nastolatków, dla dzieci. W wielu sytuacjach notujemy kryzysy psychiczne u dzieci, rosnącą falę sytuacji, w których nie radzą sobie one z hejtem, który widzą w Internecie. Notujemy rosnącą falę treści pokazujących seksualne wykorzystywanie dzieci, fałszywych informacji, np. że ktoś nie żyje. Znany jest przypadek polskiego biznesmena, którego rodzina zmaga się od wielu miesięcy z oszukańczymi reklamami w Internecie, wykorzystującymi fakt, że ktoś nie żyje - żyjąca osoba dowiaduje się, że ona nie żyje. Proszę wyobrazić sobie, co czują dzieci tej osoby, co czują jej znajomi, w momencie kiedy stają oko w oko z taką informacją.
Zapisy, o których pan poseł wspomina, zostały wprowadzone na wniosek organizacji walczących z mową nienawiści w Internecie. A skoro mowa o pomysłach jakoby cenzurowania Internetu, to może przypomnę, co proponował PiS w poprzedniej kadencji. Otóż proponowaliście, żeby w tej Wysokiej Izbie powołać sześcioosobową Radę Wolności Słowa wybieraną zwykłą większością głosów przez Sejm, czyli wybieraną przez waszą koalicję. Otóż proponowaliście, żeby w tej Wysokiej Izbie powołać sześcioosobową radę wolności słowa, wybieraną zwykłą większością głosów przez ten Sejm, czyli wybieraną przez waszą koalicję. Proponowaliście, aby ta rada wolności słowa mogła nakazać prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej usunięcie treści, i proponowaliście, żeby nie było od tego nakazu żadnej ścieżki odwoławczej.
To, co robi koalicja 15 października, wdrażając, wprowadzając do polskiego systemu prawnego DSA, akt o usługach cyfrowych, to zapewnienie każdemu z nas, każdemu użytkownikowi Internetu, możliwości odwołania się od decyzji platformy, która dziś podejmowana jest albo przez anonimową osobę, albo przez algorytm, i od której dziś ścieżki odwoławczej nie ma. Bardzo dziękuję. (Oklaski)
(Poseł Mariusz Krystian: Dziękuję, panie ministrze odpowiadający na pytania.)
Przebieg posiedzenia