10. kadencja, 27. posiedzenie, 2. dzień (23-01-2025)

9. punkt porządku dziennego:

Informacja bieżąca.

Poseł Adam Dziedzic:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Program 800+ realizowany na rzecz obywateli Ukrainy budzi wiele emocji. W wielu środowiskach pojawiają się wątpliwości i pytania: Czy tak powinno być? Czy nie powinniśmy zmienić zasad? Dlatego proszę o odpowiedź na kilka moich pytań oraz uwzględnienie pewnych sugestii artykułowanych w naszym społeczeństwie.

    Jakie są konkretne koszty związane z wypłatą świadczeń w ramach programu 800+ na rzecz obywateli Ukrainy, tych, którzy pracują, i tych, którzy nie są czynni zawodowo w naszym kraju? Czy możemy otrzymać taką informację? Jaki jest udział tych obciążeń w stosunku do środków wypłacanych Polakom?

    Powinniśmy oczywiście pomagać tym, którzy tego potrzebują, ale ta pomoc nigdy nie powinna odbywać się kosztem naszego społeczeństwa. Pomagać nie znaczy nosić na rękach. Musimy doprowadzić do takich rozwiązań, które są akceptowalne społecznie i w przypadku których obowiązuje prosta zasada: pracujesz, płacisz podatki - jesteś beneficjentem środków, korzystasz z programu 800+. Jako społeczeństwo i naród wspieramy Ukraińców, ale regułą powinno być to, aby z tej pomocy korzystali ci, którzy są aktywni zawodowo w naszym kraju. Dla przypomnienia powiem koleżankom i kolegom z klubu PiS, że to właśnie wy wprowadzaliście projekt rządowy bez powiązań z wykonywaniem pracy (Dzwonek) w naszym państwie przez Ukraińców, druk nr 2069. Ta ustawa została przegłosowana 9 marca 2022 r. A dzisiaj zmieniacie optykę. Hipokryzja. Niestety, taka jest prawda. Cóż się takiego zmieniło? Teraz już nie trzeba pracy, tak? Trzeba teraz pracy dla Ukraińców, wcześniej nie trzeba było. (Oklaski)

    (Poseł Anna Kwiecień: A widział pan te matki z dziećmi na granicy?)


Przebieg posiedzenia