10. kadencja, 27. posiedzenie, 2. dzień (23-01-2025)
10. i 11. punkt porządku dziennego:
10. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (druk nr 948).
11. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 949).Poseł Maja Ewa Nowak:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Rządowy projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia z druku nr 948 przewiduje wiele istotnych zmian z zakresu m.in. funkcjonowania urzędów pracy. Zatrudnienie to temat, który dotyczy każdego z nas: pracodawców, pracowników, przedsiębiorców i całej społeczności. Od jakości zatrudnienia zależy przyszłość naszej gospodarki. Naszym celem jest wspieranie zarówno pracodawców, jak i pracowników, tworzenie warunków do bezpiecznego i stabilnego rozwoju zawodowego w Polsce. Warto również podkreślić, że projekt ten uwzględnia zmiany na rynku pracy wynikające z cyfryzacji oraz globalnych przemian gospodarczych, co pozwala na wprowadzenie bardziej elastycznych i nowoczesnych rozwiązań w zakresie zatrudnienia. Tworzenie efektywnych instrumentów pomocy wspierających m.in. aktywizację osób nieaktywnych zawodowo i rolników powinno być jednym z fundamentów polityki społeczno-gospodarczej państwa.
Projekt ustawy ma na celu określenie zadań państwa w zakresie aktywności zawodowej, wspierania zatrudnienia oraz rynku pracy. Istotną kwestią jest kompleksowe określenie wszystkich elementów składających się na aktywizację osób biernych zawodowo, uproszczenie procedur związanych z ich obsługą przez urzędy pracy, zmianę limitów instrumentów finansowych dostępnych dla osób nieaktywnych zawodowo i rolników, rozszerzenie pakietu nabywania kwalifikacji zawodowych oraz ich podnoszenia, skrócenie relacji na linii doradca zawodowy - klient, co zwiększy zarówno komfort, jak i tempo pomocy dla każdego obywatela, a także cyfryzacja w odniesieniu do coraz większej liczby osób wchodzących na rynek pracy, jak również samych procedur w urzędach pracy.
Szczególną uwagę należy zwrócić na szerokie uproszczenie wielu procedur, takich jak możliwość wyboru urzędu pracy, z którego usług bezrobotnych będzie mógł korzystać. Zniesione zostanie powiązanie osoby bezrobotnej z urzędem pracy właściwym ze względu na miejsce zameldowania, co pomoże m.in. osobom z niepełnosprawnościami wejść na rynek pracy z dużo większą łatwością. Jakość obsługi osób nieaktywnych zawodowo i rolników znacząco się poprawi. Po wprowadzeniu proponowanych zmian większe wsparcie otrzymają także osoby, które najdłużej pozostają bez zatrudnienia. Możliwość łączenia wielu form pomocy w ramach pakietu aktywizacyjnego wobec tej samej osoby jest jedną z najważniejszych zmian dla tej grupy osób.
Należy też zwrócić uwagę na wszystkie zawarte w tym projekcie ustawy rozwiązania dla przedsiębiorców, takie jak m.in. wsparcie dla mikroprzedbiorstw rodzinnych, podwyższenie kwoty pożyczki na utworzenie stanowiska pracy, uproszczenie reguł prac interwencyjnych, możliwość korzystania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Warto zwrócić też uwagę na zmiany dotyczące wsparcia m.in. w opiece nad dzieckiem z niepełnosprawnością w ramach programu ˝Za życiem˝ dla rodzica, który chce powrócić na rynek pracy. Dotychczas to wsparcie ograniczało się do dzieci do 7. roku życia, teraz byłoby do 18. roku życia. To wszystko to jednak zbyt mało i dotyczy zbyt niewielu rodziców, którzy nadal mają zbyt małą możliwość podjęcia zatrudnienia. Dlatego jest to jeden z tematów, który wymaga szerszej dyskusji w związku z tym projektem.
Ustawa ta wymaga według nas, Polski 2050, szerszych konsultacji oraz rozważenia szeregu dodatkowych zmian. Mówimy tutaj o wsparciu także pracowników, mamy na myśli też pracowników urzędów pracy. Dlatego będziemy chcieli na ten temat dyskutować i wnioskujemy, żeby ten projekt trafił do prac w komisji. Zgadzamy się również z wnioskodawcami, że dotychczasowa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 2004 r. mimo wielu jej nowelizacji nie nadąża za rozwijającym się rynkiem pracy, a jej założenia stały się już w większości nieaktualne. Obecne funkcjonowanie urzędów pracy często jest mało efektywne, a założenia tego projektu mogą wpłynąć na pozytywne zmiany w tym zakresie. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia