10. kadencja, 27. posiedzenie, 2. dzień (23-01-2025)
10. i 11. punkt porządku dziennego:
10. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (druk nr 948).
11. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 949).Poseł Ryszard Petru:
Dziękuję bardzo.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedstawię stanowisko klubu Polska 2050 dotyczące druku nr 949.
Chcę powiedzieć, że to jest dobry i od dawna oczekiwany projekt ustawy. Jest tak mianowicie dlatego, że ta ustawa ułatwia zatrudnianie cudzoziemców, a jednocześnie zabezpiecza interesy polskich przedsiębiorców oraz zapewnia równe warunki zatrudnienia dla wszystkich. Dlaczego jest ona tak konieczna? Dlatego że rynek pracy w Polsce zmaga się z niedoborem pracowników. Już teraz w niektórych sektorach, szczególnie takich jak budownictwo, transport, rolnictwo czy opieka zdrowotna, po prostu brakuje rąk do pracy. Obywatele spoza Unii Europejskiej, w tym głównie Ukraińcy, Białorusini czy Gruzini, wypełniają te luki, pozwalając naszej gospodarce sprawnie funkcjonować i się rozwijać. Ustawa ma na celu ułatwienie legalnego zatrudniania tych osób, a jednocześnie eliminację nieuczciwych praktyk, dlatego jest tak ważna.
Ważnym, kluczowym elementem jest pełna elektronizacja procedur. Wprowadzenie obowiązkowego składania wniosków o zezwolenie na pracę w formie elektronicznej przyspieszy proces administracyjny i zmniejszy obciążenie urzędów. Miałem ostatnio przyjemność sprawdzić, jak to wygląda w mazowieckim urzędzie. To jest 1/3 wniosków w Polsce. Gdyby nie było systemu elektronicznego, to ten proces musiałby się bardzo przedłużyć. Ustawa narzuca taką formułę. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli szybciej uzyskać niezbędne dokumenty, a pracownicy spoza Unii Europejskiej będą mogli rozpocząć pracę w Polsce bez zbędnych opóźnień.
Punkt drugi, bardzo ważny - zostanie zniesiony test rynku pracy. Obowiązek przeprowadzenia testu rynku pracy sprowadzał się do tego, że trzeba było sprawdzić, czy na danym stanowisku nie można zatrudnić Polaka lub obywatela Unii Europejskiej. Ta procedura była czasochłonna i w wielu przypadkach zbędna. Projekt ten, jak już wspomniałem, przewiduje zniesienie tego obowiązku, co ułatwi pracodawcom dostęp do potrzebnej, niezbędnej kadry.
Nowe przepisy mają również przeciwdziałać zatrudnianiu na czarno i zapewnić pełną transparentność. Za nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcom wprowadzono surowsze sankcje niż dotychczas, co zwiększy w moim przekonaniu uczciwość konkurencji na rynku. Po wygaśnięciu specustawy dotyczącej obywateli Ukrainy ich zatrudnianie będzie regulowane ogólnymi zasadami. Nowa ustawa ma zagwarantować im dostęp do rynku pracy na jasnych, przejrzystych warunkach, co jednocześnie zabezpieczy interesy polskich pracodawców. To jest niezbędna nowelizacja, która zrównuje warunki pracy dla wszystkich.
Są oczywiście pewnego rodzaju wątpliwości związane z tym projektem. Nie dotyczą one projektu jako takiego. Chcę tylko zaznaczyć, że problemy dalej będą istniały, bo choć ten projekt wnosi wiele korzystnych zmian, to wciąż nie jest wolny od pewnych niedoskonałości i być może będzie wymagał dalszych prac legislacyjnych. Sama elektronizacja nie wystarczy, bo cały czas mamy niedobór urzędników i przeciążenie urzędów wojewódzkich, być może niesymetryczne, różne w całym kraju. W praktyce więc czas oczekiwania na wydanie zezwolenia na pracę często przekracza kilka miesięcy. Trzeba to przyspieszyć. Problem leży w organizacji pracy administracji. Ten problem nie zniknie wyłącznie w wyniku wprowadzenia elektronizacji zgłoszeń.
Wprowadzenie obowiązku zawierania umów o pracę w określonej formie może doprowadzić do dodatkowych obciążeń, szczególnie dla małych firm. Będzie trzeba doprecyzować przepisy, aby nie były one nadmiernie uciążliwe dla przedsiębiorców. Istnieje też oczywiście ryzyko, że przejście obywateli Ukrainy na ogólne zasady zatrudnienia przeciąży system administracyjny, co może wpłynąć na atrakcyjność Polski jako miejsca pracy. Musimy zadbać o to, żeby to przejście było płynne. To są oczywiście obawy. Mam nadzieję, że się one nie ziszczą.
W ramach prac Izby w sierpniu tego roku, jeszcze na etapie prac rządowych pojawił się pomysł, aby do ustawy dodać niebezpieczne z punktu widzenia przedsiębiorców i całej naszej gospodarki zapisy polegające na wprowadzeniu obowiązku zatrudniania obcokrajowców wyłącznie na podstawie umowy o pracę. Było to bardzo szeroko krytykowane. Spowodowałoby to, że duża część tych pracowników, którzy dzisiaj pracują w Polsce, nie mogłaby być zatrudniona. Na szczęście wycofano się z tej propozycji. Mam nadzieję, że nikt nie wpadnie na to, żeby ją wrzucić na etapie prac w komisji.
Szanowni Państwo! Dzięki tej ustawie wyeliminujemy nieuczciwe praktyki dotyczące zatrudnienia. Cudzoziemcy będą mieli większą pewność w kwestii legalności swojego zatrudnienia. Uproszczone procedury pozwolą firmom szybciej i efektywniej zatrudniać pracowników, co przełoży się na większą konkurencyjność polskiej gospodarki. Wprowadzenie jednolitych standardów zatrudnienia cudzoziemców pozwoli lepiej integrować Polskę z unijnym rynkiem pracy i zwiększy naszą wiarygodność w oczach międzynarodowych partnerów.
Szanowni Państwo! Polska 2050 popiera projekt ustawy i jest za skierowaniem go do prac w komisji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia