10. kadencja, 27. posiedzenie, 2. dzień (23-01-2025)
10. i 11. punkt porządku dziennego:
10. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (druk nr 948).
11. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 949).Poseł Marta Stożek:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedstawiony dziś projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia oraz powiązany z nim drugi projekt są elementem realizacji kamienia milowego z Krajowego Planu Odbudowy. Z perspektywy partii Razem każde działanie mające na celu lepszą regulację rynku pracy w Polsce oraz wzmocnienie ochrony pracowników, zarówno polskich, jak i zagranicznych, jest niezwykle istotne. Niemniej jednak musimy uczciwie powiedzieć, że zmiany proponowane w tej ustawie nie są wystarczające.
Dziś rynek pracy wygląda inaczej. Bezrobocie jest rekordowo niskie, ale wciąż istnieją grupy społeczne, które borykają się z wykluczeniem na rynku pracy, np. osoby po 50. roku życia. Jest to szczególnie niepokojące w czasie dziejących się zmian demograficznych. Jako gospodarka weszliśmy w okres, kiedy wiek osób pracujących będzie się podnosił. Wymaga to wprowadzenia programów społecznych i gospodarczych wspierających dostosowywanie miejsc pracy do tych zmian, również pod względem kultury pracy.
Warto tu zaznaczyć, że bardzo często problemem dla osób 50+ szukających pracy nie są ich zbyt niskie kwalifikacje czy małe doświadczenie, ale liczne uprzedzenia ze strony zatrudniających w stosunku do tych osób - i tu potrzebujemy zdecydowanych działań. Jest to wyzwanie stojące również przed służbami zatrudnienia. Tymczasem OPZZ podnosi, że proponowane zmiany w ustawie o rynku pracy wykluczają wielu kluczowych pracowników urzędów pracy z możliwości otrzymania dodatków motywacyjnych. To osoby, które każdego dnia dbają o rejestrację, wpłaty, wypłaty świadczeń, kontrolę i obsługę techniczną urzędów. Czy naprawdę chcemy tworzyć nierówności wśród tych, którzy już teraz zmagają się z niskimi wynagrodzeniami? To może doprowadzić do poważnych problemów w funkcjonowaniu urzędów - jak pisze OPZZ.
Nasza polityka rynku pracy powinna wspierać tych, którzy w obliczu dynamicznych zmian technologicznych oraz demograficznych chcą się rozwijać, zdobywać nowe kwalifikacje i zmienić zawód, ale powinna też zwalczać wykluczanie przez zatrudniających ze względu na wiek. Ta polityka może być realizowana z sukcesem, tylko jeśli realizujący ją pracownicy sami będą pracować w godnych warunkach i na uczciwych zasadach. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia