10. kadencja, 27. posiedzenie, 2. dzień (23-01-2025)

10. i 11. punkt porządku dziennego:


   10. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (druk nr 948).
   11. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 949).

Poseł Izabela Bodnar:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Na dziś z jednej strony mamy w Polsce według GUS 5-procentowe bezrobocie, według Eurostatu to niecałe 3%, czyli najniższe po Czechach w Europie. W grudniu zeszłego roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 790 tys. bezrobotnych. Z drugiej strony mamy w Polsce ogromny niedobór pracowników. Do obsadzenia natychmiast mamy 114 tys. wakatów, miejsc pracy. Należy więc zadać sobie pytanie, czy urzędy pracy odgrywają swoją rolę efektywnie? Dlaczego mamy taką lukę? 38% tych zarejestrowanych jako bezrobotni to są bezrobotni długotrwale, czyli dłużej niż rok, 23% jest bezrobotnych ponad 2 lata. To jest bardzo dużo. Przyczyny są różne. Połowa tych osób nie chce pracować, ale musimy też szukać przyczyn w strukturze zatrudnienia w urzędach pracy. Urzędy wojewódzkie w 2023 r. zatrudniały trochę ponad 3,5 tys. pracowników, natomiast urzędy powiatowe - 16,5, a odgrywają one coraz mniejszą rolę w świetle zmieniającego się (Dzwonek) od lat 90. rynku pracy.

    Chciałabym też z tego miejsca, nawiązując do naszego, panie dyrektorze, wczorajszego posiedzenia podkomisji do spraw przedsiębiorczości, powiedzieć o ludziach, którzy pomimo tego niedoboru pracowników w Polsce są wykluczani.

    Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Pani poseł, bardzo proszę zmierzać do końca.

    Poseł Izabela Bodnar:

    Panie marszałku, ostatnie zdanie. Są to osoby po 50. roku życia, to matki wracające po macierzyńskim do pracy, osoby z chorobami przewlekłymi, których w Polsce jest 54%, takimi jak cukrzyca, łuszczyca, osoby z niepełnosprawnościami, a także osoby - i chciałabym, żeby to wybrzmiało - neuroatypowe, w których jest ogromny potencjał. Są to ludzie, którzy mają przeróżne spektra autyzmu bądź ADHD. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia