10. kadencja, 27. posiedzenie, 2. dzień (23-01-2025)
12. i 13. punkt porządku dziennego:
12. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 951).
13. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 950).Poseł Paweł Bliźniuk:
Panie Marszałku! Czcigodni Państwo Ministrowie! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo, którzy przysłuchujecie się naszej debacie! Dzisiaj temat jest bardzo istotny. W imieniu klubu Koalicja Obywatelska mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej.
Projekt ten jest odpowiedzią na pilną potrzebę naprawy wad systemowych, które w ostatnich latach prowadziły do poważnych uchybień, zagrażając bezpieczeństwu oraz reputacji naszego kraju na arenie międzynarodowej. Raport Najwyższej Izby Kontroli, a także informacje ujawnione przez media oraz w toku prac sejmowej komisji śledczej wskazują na liczne nieprawidłowości w funkcjonowaniu polskiego systemu wizowego. Brak skutecznego nadzoru nad procesami wydawania wiz, niejasne procedury oraz ograniczone mechanizmy weryfikacji prowadziły do sytuacji, w których podejmowane decyzje nie odpowiadały rzeczywistym potrzebom migracyjnym Polski ani naszym zobowiązaniom międzynarodowym. Przyjęta przez rząd strategia migracyjna podkreśla konieczność zwiększenia przejrzystości działań, a zarazem zapewnienia ich zgodności z interesem narodowym i zasadami państwa prawa.
Nie możemy także zapomnieć o aferze wizowej, która wstrząsnęła opinią publiczną. Za rządów poprzedniej ekipy, państwa, dochodziło do sytuacji, w których system wizowy stał się podatny na korupcję i nadużycia. Tworzenie mechanizmów korupcjogennych było wynikiem niedostatecznego nadzoru, co umożliwiało działalność grup przestępczych wykorzystujących luki w prawie i procedurach. Proponowana ustawa przewiduje kluczowe zmiany, które zapobiegną podobnym nadużyciom w przyszłości. Wprowadza m.in. nowe zasady weryfikacji wniosków wizowych, lepsze narzędzia kontroli dla organów państwa oraz wyraźne kryteria oceny jednostek prowadzących działalność związaną z kształceniem cudzoziemców.
Co równie ważne, projekt zakłada wyeliminowanie nieuczciwych praktyk przez zobowiązanie instytucji do regularnego raportowania i poddanie ich działalności szczególnej ocenie.
Szanowni Państwo! W szczegółach reforma systemu wizowego to jest najważniejsza sprawa, której dotyczy ten projekt. Wprowadzenie limitów liczby cudzoziemców na uczelniach, ograniczenie dostępu do zezwoleń i uszczelnienie systemu, jeżeli chodzi o pobyt i pracę, obowiązki informacyjne uczelni - to tylko niektóre przykłady szczegółowych rozwiązań, które w tej projektowanej ustawie są zawarte. Ułatwienia w umawianiu spotkań wizowych, zapobieganie nadużyciom w systemie wizowym. W skrócie ten projekt ustawy ma uszczelnić i usprawnić system wizowy w Polsce, tak żeby te niepokojące, karygodne zjawiska, które miały miejsce w przeszłości, już nigdy więcej się nie powtórzyły.
(Głos z sali: Ależ mają.)
Szanowni Państwo! Dziś musimy odpowiedzieć na kryzys zaufania obywateli do instytucji państwowych. Przyjęcie tej ustawy jest nie tylko krokiem w stronę naprawy systemu, ale także sygnałem dla społeczeństwa, że bezpieczeństwo i przejrzystość są priorytetem w działalności naszego państwa. To również zobowiązanie wobec naszych partnerów międzynarodowych, że Polska jest krajem prawa, w którym szanuje się zasady transparentności i sprawiedliwości.
Apeluję do państwa o skierowanie tego projektu do dalszych prac w komisji. Razem możemy przywrócić skuteczność i uczciwość w funkcjonowaniu polskiego systemu wizowego. Nie pozwólmy, aby przeszłe błędy i zaniedbania rzucały cień na przyszłość naszego kraju. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia