10. kadencja, 27. posiedzenie, 2. dzień (23-01-2025)
12. i 13. punkt porządku dziennego:
12. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 951).
13. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 950).Poseł Katarzyna Ueberhan (tekst niewygłoszony):
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam przyjemność przedstawić stanowisko klubu Lewicy do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, zawartego w druku sejmowym nr 950.
To przedłożenie rządowe ma na celu: po pierwsze, wdrożenie do polskiego prawa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 października 2021 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Dyrektywa ta zastępuje wcześniejszą dyrektywę Rady z 25 maja 2009 r. w tej samej sprawie.
Po drugie, tym przedłożeniem wdrażane są postanowienia wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach udzielania cudzoziemcom ochrony na terytorium RP, wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobytu oraz wyjazdu z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin. Tym projektem dokonujemy transpozycji do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy. Unijne przepisy nakładają na nas obowiązek przyjęcia rozwiązań prawnych dotyczących kwestii wjazdu, praw oraz udzielania zezwoleń pobytowych do celów zatrudnienia cudzoziemców w zawodach, które wymagają wysokich kwalifikacji, w ramach tzw. niebieskiej karty UE. Dotyczy to także takich kwestii jak warunki wjazdu i pobytu osób w tych zawodach zatrudnionych oraz praw członków ich rodzin.
Ponadto dyrektywa UE obejmuje kwestie możliwości skorzystania przez posiadacza Niebieskiej Karty UE z możliwości przemieszczania się po terenie UE oraz pobytu, tzw. mobilności krótkoterminowej oraz długoterminowej, w innym unijnym państwie niż to państwo członkowskie, które jako pierwsze przyznało niebieską kartę UE. Mobilnością krótkoterminową będzie w tym przypadku korzystanie przez posiadacza Niebieskiej Karty UE z uprawnienia do pobytu w innym państwie UE przez okres do 90 dni w dowolnym okresie liczącym 180 dni w celu wykonywania działalności zawodowej. W ramach mobilności krótkoterminowej posiadacze niebieskiej karty UE nie będą zobowiązani do posiadania zezwolenia na pracę. Na posiadaczy niebieskiej karty UE nałożony zostanie jednak obowiązek przedstawienia w trakcie przekraczania granicy Polski dowodu, że ich wjazd i pobyt w naszym kraju ma na celu prowadzenie działalności zawodowej. Mobilnością długoterminową będzie uprawnienie do wjazdu i pobytu posiadacza niebieskiej karty UE na czas przekraczający 90 dni w danym państwie UE.
Jako przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny jestem często pytana o demografię - niż, a właściwie katastrofę demograficzną w naszym kraju. Pytana o rozwiązanie tego problemu powtarzałam i powtarzam: podstawowym rozwiązaniem jest mądra polityka migracyjna. Mądra polityka migracyjna to konieczność, to przyszłość naszego rynku pracy, ale też szansa na rozwój gospodarczy naszego państwa.
Podsumowując: właściwie funkcjonujące, ujednolicone przepisy, procedury i instrumenty zwiększą konkurencyjność Polski na międzynarodowych rynkach. Proponowane rozwiązania to nie tylko konieczność, wypełnianie unijnych dyrektyw i zobowiązań w ramach wspólnoty, ale i nasza szansa na przyciągnięcie wykwalifikowanej kadry do naszego kraju.
W związku z powyższym klub Lewicy popiera niniejsze przedłożenie.
Przebieg posiedzenia