10. kadencja, 27. posiedzenie, 2. dzień (23-01-2025)
14. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej (druk nr 907).
Poseł Janusz Kowalski:
Szanowna Pani Marszałek! Szanowni Państwo! Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość stoi na stanowisku, aby pracować dalej nad tą ustawą w komisjach. Chcemy poprzeć tę ustawę i dziękujemy za wolę otwartości na ewentualne drobne poprawki, bo jako merytoryczna opozycja uważamy, że kiedy są dobre ustawy, tym bardziej dla przedsiębiorców, którzy tworzą nowe miejsca pracy i tworzą dobrobyt dla wielu polskich rodzin, powinny być takie projekty wyłączone spod sporu politycznego.
Idę po kolei. Zasady, zmiany w amortyzacji - absolutnie kluczowa rzecz. Sam miałem firmę związaną z marketingiem sportowym, organizowałem dużo eventów na Euro 2012. Gdyby ten przepis obowiązywał, być może dokonałbym więcej inwestycji w jednym roku podatkowym, wiedząc, że wtedy największe są przychody, ale niestety nie mogłem wszystkiego zamortyzować w jednym roku. Podniesienie limitu do 1 mln zł, jeżeli chodzi o zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów, jest absolutnie racjonalną rzeczą i - zgadzam się z panem Ryszardem Petru - może doprowadzić do zwiększenia w wielu firmach poziomu inwestycji. Drobne zastrzeżenia, pozytywne: możemy się zastanawiać, dlaczego ma być to ograniczone akurat progiem 15% uzyskanych w danym roku przychodów, a nie 25, 35 czy 40. Możemy o tym rozmawiać. Jest tu również wymóg trzech pracowników. Pytanie. Są też firmy technologiczne, które mogą mieć jednego pracownika, mogą realizować naprawdę ważne inwestycje. Chcielibyśmy na ten temat porozmawiać.
Duże i pozytywne zaskoczenie, tak, cele transferowe, zdjęcie tego - moim zdaniem, to jest moja opinia - wylobbowanego czy przez doradców podatkowych, czy wielką czwórkę absurdalnego przepisu dla polskich firm, tych dokumentacji, tych ton papieru, które, można powiedzieć, powodowały czy powodują, że przedsiębiorcy tracą na to czas. Wyeliminowanie tego przepisu, a w zasadzie jego ograniczenie rzeczywiście do tych firm, które mają związek z firmami zagranicznymi czy z firmami, które korzystają z ulg w strefach inwestycyjnych, jest jak najbardziej zasadne.
Nienaliczenie odsetek za zwłokę w przypadku, gdy kontrola podatkowa przekroczy 6 miesięcy - ciekawy pomysł, jeżeli chodzi o kwestię dotyczącą zawieszenia biegu przedawnienia. My stoimy jako Prawo i Sprawiedliwość na takim stanowisku, mieliśmy swój projekt, on niestety upadł. Poparliśmy projekt Konfederacji. Chcielibyśmy, aby połączyć to i wypracować jeden model dobry dla przedsiębiorców, jeżeli chodzi o tę kwestię, o której od kilkunastu lat się dyskutuje. Polscy doradcy podatkowi, również cała izba na to czeka. Akurat to jest bardzo pozytywna zmiana.
Ciekawy, absolutnie bezdyskusyjny, dobry pomysł - niekaranie za niecelowe błędy i pomyłki, ułatwienie szczególnie dla mikroprzedsiębiorców, dla małych przedsiębiorców. Może mikroprzedsiębiorca w oczywisty sposób się pomylić, ale na pewno nie może być za to karany.
Co do tego ostatniego pomysłu, czyli kwestii ostrzegania podatników przed potencjalnymi nierzetelnymi kontrahentami, rzeczywiście rząd Prawa i Sprawiedliwości wdrożył, przygotował Rejestr Należności Publicznoprawnych i rzeczywiście, tak jak wnioskodawca słusznie wskazuje, na wniosek można uzyskać taką informację. Pod dyskusję na pewno poddamy pójście o krok dalej: przedyskutowanie, czy przypadkiem nie otworzyć tego rejestru w całości, aby był on jawny, aby każdy mógł spojrzeć na to, która firma jest na bakier z należnościami dla polskiego państwa, bo to jest promocja uczciwych firm, których w Polsce jest zdecydowana większość. Będziemy zachęcać wnioskodawców do przemyślenia tego i zastanowienia się, czy ten nasz pomysł większej otwartości, nie na wniosek - proponujecie oczywiście informowanie bezpośrednio kontrahentów - nie byłby pomysłem lepszym.
Tak czy owak jesteśmy otwarci na dyskusję. Zachęcamy rzeczywiście wszystkich państwa do tego, aby wyłączyć tę kwestię spod sporu politycznego i aby na spokojnie w komisjach popracować nad szczegółowymi rozwiązaniami, drobnymi korektami, mówię: drobnymi, od razu szczerze, dlatego że ten projekt jest dobrym projektem przedstawionym przez pana Ryszarda Petru. Można ewentualnie zapytać jeszcze środowisk przedsiębiorców o ewentualne uwagi, poddać wysłuchaniu publicznemu po to, żeby znaleźć jeszcze dobre rozwiązania. Myślę, że to jest dobry pomysł. Nie bójmy się takiej dyskusji. Ta pana otwartość na uwagi spowoduje, że na pewno przedsiębiorcy będą w tym wysłuchaniu publicznym chcieli wziąć udział.
Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość stoi na stanowisku dalszej pracy w komisjach nad tym projektem, poparcia go (Dzwonek), wypracowania dobrego modelu, przyjęcia ponadpartyjnego. Dziękuję.
(Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska)
Przebieg posiedzenia