10. kadencja, 27. posiedzenie, 2. dzień (23-01-2025)
14. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej (druk nr 907).
Poseł Arkadiusz Sikora:
Pani Marszałek! Szanowni Państwo! W imieniu klubu Lewicy mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie poselskiego projektu o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej, druk nr 907.
Panie Przewodniczący Petru! Wspomniał pan o prezydencie Argentyny, który bierze piłę łańcuchową i tnie. Tak to prawda. Radzi się ducha swojego psa i piłuje kraj. W ciągu roku obciął inwestycje społeczne o 80%, w większości dopłaty do ludowych stołówek, 30% wydatków na emerytury. To oczywiście sprawiło, że bieda w Argentynie w ciągu roku wzrosła z 40% do 60% i wcale się nie zatrzymuje. Oczywiście spadła inflacja, spadła gospodarka o ok. 4%. Ale my w Polsce nie będziemy tak chcieli, nie idźmy tą drogą, proszę.
Projekt ustawy poselskiej ma na celu usprawnienie prowadzenia działalności gospodarczej w kilku obszarach: rozszerza obszar środków trwałych, które podlegają jednorazowej amortyzacji, zwiększa katalog przypadków, w których nie nalicza się odsetek od zaległości podatkowych, ogranicza listę podmiotów podlegających procedurom związanym z cenami transferowymi obowiązującymi w PIT i CIT, w przypadku wykrycia błędów niecelowych i pomyłek nie będzie wszczynana procedura karna i skarbowa. Nałożenie obowiązku informowania podmiotu kontrolowanego o jego kontrahentach wpisanych do Rejestru Należności Publicznoprawnych - to też wydaje się rozsądne. To także wyłączenie zawieszenia biegu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego przez wszczęcie postępowania karnego skarbowego później niż rok przed upływem przedawnienia.
Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo! Przedstawione przez ustawodawcę propozycje wydają się ciekawe z punktu widzenia przedsiębiorcy. Na pewno rozszerzenie katalogu środków trwałych, które podlegają jednorazowej amortyzacji, spowoduje chęć przeznaczenia większej ilości środków na wydatki inwestycyjne, ale także spowoduje zmniejszenie wpływów do budżetu w formie podatków. Czy ktoś te zmiany oszacował? Myślę, że to warto byłoby zrobić. Co prawda wnioskodawca zaznaczył, że skutki dotyczyć będą 2-2,5 mln osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą oraz 1,5 mln osób prawnych. Jednocześnie stwierdził, że koszt jest trudny do oszacowania, ale że nie będzie to znaczący koszt dla sektora finansów publicznych. Mamy co do tego spore wątpliwości. Pozytywnie oceniamy wyłączenie z naliczania odsetek od zaległości podatkowych stwierdzonych w wyniku kontroli podatkowej za okres od dnia, w którym długość kontroli przekracza 6 miesięcy. Zapis ten spowoduje, że kontrole nie będą się przeciągać w nieskończoność, co jest szkodliwe dla przedsiębiorcy oraz kosztowne, przede wszystkim dla budżetu państwa.
Szanowni Państwo! Większość z tych propozycji jest rozsądna. Wydaje mi się, że warto się pochylić nad tymi zapisami. My jako klub Lewicy będziemy wnioskować o przekazanie tego projektu do pracy w komisjach i myślę, że wspólnie z panem przewodniczącym będziemy nad tym pracować. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia