10. kadencja, 27. posiedzenie, 2. dzień (23-01-2025)

Oświadczenia.

Poseł Magdalena Filipek-Sobczak:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu obywateli, którzy zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję, chce zwrócić uwagę na problem zbyt wysokiego progu wiekowego uprawniającego do renty wdowiej.

    Renta wdowia, która jest zupełnie nowym świadczeniem, miała być wyrazem wsparcia dla osób w trudnej sytuacji życiowej po stracie współmałżonka. Jednak wprowadzenie wysokiego progu wiekowego, wynoszącego 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn, czyni to świadczenie niesprawiedliwym i dyskryminującym.

    Przykłady z życia pokazują, że osoby, które straciły współmałżonka przed osiągnięciem wymaganego wieku, zostaną pozbawione tej formy wsparcia. Kobieta, której mąż zmarł, gdy miała 54 lata, nie otrzyma renty, podczas gdy osoba w wieku 55 lat już tak. Takie rozwiązanie wprowadza nieuzasadnione nierówności i stoi w sprzeczności z art. 32 konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który gwarantuje równość obywateli wobec prawa.

    Dodatkowym problemem jest redukcja kwoty świadczenia i zmiana jego charakteru. Początkowo zapowiadana renta miała wynosić do 10 tys. zł, teraz jest to 5342,88 zł. Co więcej, pełna wysokość świadczenia będzie obowiązywać dopiero od 2027 r. bez wyrównania za wcześniejsze, zaniżone wypłaty. To kolejne ograniczenie, które uderza w osoby najbardziej potrzebujące.

    Renta wdowia powinna być dostępna dla wszystkich wdów i wdowców, niezależnie od wieku w chwili śmierci współmałżonka, by faktycznie wspierać tych, którzy najbardziej tego potrzebują, i ich rodziny. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia