10. kadencja, 27. posiedzenie, 2. dzień (23-01-2025)

Oświadczenia.

Poseł Lidia Czechak:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pomimo systematycznej poprawy stan polskich dróg samorządowych wciąż stanowi jedną z podstawowych barier ograniczających wzrost poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także jest czynnikiem obniżającym aktywność gospodarczą, inwestycyjną oraz konkurencyjność regionów i poszczególnych ośrodków gospodarczych. Gdy odwiedzam samorządy, szczególnie małe gminy, ciągle jestem zasypywana pytaniami: Co z dofinansowaniem naszych dróg? W zasadzie odpowiadam im, że mają dzisiaj jedno źródło pozyskania pieniędzy na ten cel. Jest to Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Np. województwo wielkopolskie otrzymało z tego funduszu 232 mln zł, z czego blisko 95 mln ma być przeznaczone na zadania wieloletnie. Dla porównania województwo wielkopolskie w roku wcześniej otrzymało 409 mln zł, przeznaczyło 198 900 tys. na zadania powiatowe i 210 500 tys. na zadania gminne. Przy tak dużej puli i tak wielu wnioskach nie wszystkie projekty otrzymały dofinansowanie, a część projektów była bardzo długo na rezerwie. (Poruszenie na sali, dzwonek)

    Samorządowcy pytają więc: Jak to będzie teraz, kiedy ta pula jest prawie o połowę mniejsza? Niestety zrezygnowano jednocześnie z programu Polski Ład, który jak państwo wiedzą, w głównej mierze również wspierał samorządy w budowie dróg. Jeszcze dzisiaj samorządy kończą inwestycje z programów otrzymanych od poprzedniego rządu, ale włodarze gmin zdają sobie sprawę, że za chwilę staną inwestycyjnie i na pewno nie wystarczy im środków na budowę nowych dróg. Rząd na złożoną przeze mnie w tej sprawie interpelację odpowiedział mi, że zwiększono środki dla JST, ale samorządy mi odpowiadają, a szczególnie konsultowałam to w małych gminach, że im wystarczy na bieżące wydatki. Część tylko zadeklarowała mi, że przy oszczędnościach jest w stanie wygospodarować środki na wkłady własne do projektów...

    (Głos z sali: Źle rządzą.)

    ...ale nie mogą mówić o inwestycjach, bo kilometry dróg to dzisiaj (Dzwonek) koszty rzędu milionów złotych. Samorządy przestały już marzyć o dofinansowaniu chodników, remontów dróg, ścieżek rowerowych czy przejść.

    Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo, pani poseł.

    Poseł Lidia Czechak:

    Dzisiaj sukcesem okazuje się uzyskanie choć jednego projektu na liście. Wiele obiecywaliście samorządom, miały mieć tak dobrze za waszej władzy. Jeżeli wam zależy na Polsce samorządowej, a mi zależy, bardzo proszę, zwiększcie środki funduszu rozwoju dróg na rok 2026. (Oklaski)

    (Głos z sali: Też bym chciała.)


Przebieg posiedzenia