10. kadencja, 28. posiedzenie, 1. dzień (05-02-2025)

1. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 956 i 979).

Poseł Rafał Komarewicz:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przypadł mi zaszczyt przedstawienia stanowiska klubu Polska 2050 - Trzecia Droga w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw. Przedstawiony projekt jest aktem mającym na celu wdrożenie prawa Unii Europejskiej, a dokładnie dyrektywy RED II, w zakresie przepisów dotyczących paliw transportowych, zapewnienie rozwoju rynku paliw transportowych w kierunku zwiększania wykorzystania energii odnawialnej oraz zmniejszenia emisyjności sektora transportu, a także stworzenia warunków dla rozwoju technologii biokomponentów zaawansowanych, w tym biometanu.

    W mojej opinii proponowane zmiany będą z jednej strony zapewniały bezpieczeństwo paliwowe państwa, a jednocześnie będą skutkować zapewnieniem niezbędnego czasu na przeprowadzenie inwestycji, przebudowę infrastruktury logistycznej, dywersyfikację źródeł. Celem ustawy jest także zniesienie przepisów na poziomie krajowym odnoszących się do tzw. narodowego celu redukcyjnego. O tym już przed chwilą była mowa.

    Niezwykle ważne jest to, że projekt doprowadza do doprecyzowania definicji biomasy w polskim obrocie prawnym, co pozwoli na wskazanie rodzajów surowców, które za biomasę będą mogły być uważane, pozostając jednocześnie w zgodzie z dyrektywą RED. Dokonano również zmiany definicji biokomponentów, jako że dyrektywa Unii Europejskiej wprowadza podział na biopaliwa oraz paliwa z biomasy. Ze swojej strony dodam, że bardzo cieszy mnie, że ta ustawa stała się katalizatorem do zdefiniowania wielu pojęć związanych z zieloną energią. Wierzę, że Polska będzie szła właśnie w tym kierunku - zielonej, bezpiecznej i sprawiedliwej transformacji energetycznej.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Reasumując: projekt zawarty w druku nr 956 wychodzi naprzeciw regulacjom Unii Europejskiej, do której należymy - regulacjom, które, co warto przypomnieć, akceptował jeszcze poprzedni rząd, rząd PiS. Prace nad tym projektem, przypomnę, utknęły niestety, jak wiele innych, na poziomie Rady Ministrów. Dziś słyszymy z ust kolegów z PiS krytykę, jednak w czasie ich rządów oni sami pracowali na poziomie Rady Ministrów nad tożsamą ustawą. Jeszcze 2 tygodnie temu na posiedzeniu komisji energii i klimatu była informacja ze strony pana przewodniczącego Suskiego, że to jest dobry projekt, że to jest de facto wspólny projekt. Dzisiaj jest inaczej. Osobiście uważam, że ta ustawa wymaga jednocześnie zrewidowania proponowanych przepisów po jakimś okresie ich obowiązywania. I to, o czym dzisiaj była mowa ze strony kolegi Zyski, jak najbardziej możemy przeprowadzić. Nie możemy jednak już dłużej czekać na wdrożenie dyrektywy RED II, ponieważ skutkować to będzie karami za opóźnienie. Ja ze strony klubu Polska 2050 - Trzecia Droga mam jeszcze cztery poprawki, które przekazuję.

    W związku z powyższym klub Trzecia Droga będzie głosować za przyjęciem projektu ustawy. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia