10. kadencja, 28. posiedzenie, 1. dzień (05-02-2025)
1. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 956 i 979).
Poseł Bartłomiej Dorywalski:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Wprowadzenie nowych regulacji dotyczących biokomponentów i biopaliw może wpłynąć na ceny paliw, szczególnie jeśli ich produkcja i dystrybucja wymagać będą dodatkowych nakładów finansowych. Już teraz sektor energetyczny zmaga się z rosnącymi kosztami wynikającymi z polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz wysokimi cenami surowców. Ponadto wprowadzenie dodatkowych wymagań może sprzyjać zagranicznym koncernom, które dysponują większym kapitałem i większymi możliwościami dostosowania się do nowych regulacji. Pojawia się ryzyko, że polskie firmy, w tym mniejsze przedsiębiorstwa, nie będą w stanie konkurować na równych zasadach.
W związku z tym pragnę zapytać, czy wprowadzenie tej ustawy oznacza zwiększenie kosztów związanych z cenami paliw dla konsumentów, a jeśli tak, to jakie rekompensaty przewiduje rząd, aby złagodzić skutki dla obywateli. Czy przedmiotowa regulacja osłabi konkurencyjność polskich firm paliwowych względem zagranicznych koncernów? Czy rząd przewiduje jakiekolwiek mechanizmy ochrony krajowego rynku? Dziękuję.
Przebieg posiedzenia