10. kadencja, 28. posiedzenie, 1. dzień (05-02-2025)

4. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 932 i 963).

Poseł Marcin Ociepa:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Szanowni Państwo! Ustawa sama w sobie jest dość prosta i wprowadza drobne zmiany. Jedyne, co jest tutaj poważne, to szlachetna tradycja, do której nawiązuje - tradycja Marynarki Wojennej, a także Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej, którym należy się najwyższy szacunek i uznanie. Ale temat jest szalenie poważny, bo dotyczy wielodomenowości działań polskich Sił Zbrojnych, współpracy operacyjnej i Morza Bałtyckiego.

    Zacznę od tego, że ustawa wprowadza zmiany, które ma konsumować projekt F-35, mówiąc wprost. Chodzi o wprowadzenie takich zmian w biało-czerwonej szachownicy, które by pozwalały dostosować jej kształt i przede wszystkim barwy do wymogów współczesnego pola walki. To słuszny kierunek. Oczywiście będziemy to popierać. Natomiast, szanowni państwo, powinniśmy pamiętać o jednej rzeczy: samoloty F-35 zostały zamówione przez rząd Zjednoczonej Prawicy przy walnym sprzeciwie ówczesnej opozycji. Minister Tomasz Siemoniak w 2020 r. mówił: F-35? W Wojsku Polskim są ważniejsze potrzeby. Pan premier Władysław Kosiniak-Kamysz, ten sam rok, kwiecień: Trzeba zrezygnować z CPK i zakupu F-35. By znaleźć środki na pomoc dla polskich pracodawców i pracowników, należy odejść od projektów, które są wyrazem megalomanii i nie są projektami pierwszej potrzeby, jak Centralny Port Komunikacyjny czy właśnie F-35.

    Tak państwo mówiliście o tych projektach. Jest to szalenie symboliczne, że my przygotowywaliśmy te kontrakty zbrojeniowe... Przypomnę, że za naszych rządów zamówiliśmy lub zbudowaliśmy 13 jednostek pływających Marynarki Wojennej, państwo w czasie swoich poprzednich rządów - 3. Jest to szalenie symboliczne, że my budujemy okręty, zamawiamy najnowocześniejsze samoloty na świecie, a państwo je tylko malujecie. (Oklaski) Życzę państwu tego, byście również po okresie swoich rządów mogli przedstawić projekty, a przede wszystkim pokazać na polskich lotniskach, w portach i koszarach sprzęt, którym będziecie mogli się chwalić, bo jak na razie nie tylko nie przyłożyliście do tego ręki, ale też walnie krytykowaliście te projekty.

    Odkładając przeszłość na bok: jest inny ważny aspekt, mianowicie podejście wielodomenowe, tzn. niepatrzenie na kwestie rozwoju poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych - mówię o Wojskach Lądowych, o Marynarce Wojennej, Siłach Powietrznych - z perspektywy tylko tego, a nie innego rodzaju Sił Zbrojnych. To jest niezwykle istotne. Dzisiaj na polu walki wygrywa się wielodomenowością. Chciałbym przy okazji tej ustawy się o to upomnieć i do tego zachęcić. Taki rozwój Sił Zbrojnych prowadziliśmy i do takiego rozwoju polskich Sił Zbrojnych państwa serdecznie zachęcam.

    Jest wreszcie kwestia Bałtyku. To my od samego początku, od kiedy pojawił się temat akcesji Szwecji i Finlandii, zwracaliśmy uwagę na to, że będziemy musieli stawić czoła niechybnej militaryzacji Morza Bałtyckiego. Rosja bez wątpienia stanęła przed dylematem strategicznym i nie pozostawi Petersburga, swojego drugiego największego miasta, swojej byłej stolicy, ani obwodu królewieckiego bez osłony. Na pewno będzie militaryzować Bałtyk, będzie dokonywać aktów sabotażu, więc wsparcie dla Marynarki Wojennej, ale także Sił Powietrznych i Wojsk Specjalnych na tym obszarze jest niezwykle istotne. Mogę tylko państwa zachęcić do kontynuacji projektu Digital Baltic, który rozpoczęliśmy w MON-ie, czyli cyfryzacji Bałtyku poprzez korzystanie z funduszy NATO-wskich. Chodzi o to, by rozwijać system czujników na dnie Morza Bałtyckiego, przy wejściach do portów, pod wodą, na wodzie, nad wodą, żeby diagnozować zagrożenie i wielodomenowo stawiać mu czoła, także z użyciem satelitów.

    Jednym słowem, niech ta ustawa, która ma wymiar symboliczny i techniczny, będzie dla nas także przyczynkiem do tego, żebyśmy jeszcze raz wyrazili nasze pełne wsparcie dla wzmocnienia i Marynarki Wojennej, i Sił Powietrznych, po to, żeby skutecznie mogły wykonywać swoje zadania dla obrony i dobra Rzeczypospolitej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia