10. kadencja, 28. posiedzenie, 1. dzień (05-02-2025)

4. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 932 i 963).

Poseł Joanna Wicha:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W ramach prac sejmowych Komisji Obrony Narodowej kilkakrotnie odwiedzałam jednostki lotnicze. Piloci oraz personel naziemny w rozmowach wskazywali różne potrzeby. Jedna pojawiała się zawsze: szachownica lotnicza o niskiej widzialności. Omawiany przez nas projekt ustawy wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Wojsko Polskie, w tym Siły Powietrzne, przechodzi proces dynamicznej modernizacji. Do użytku wchodzą i będą wchodzić w najbliższych latach m.in. nowoczesne samoloty odrzutowe. Warto wykorzystać ten moment na dokonanie zmiany, wprowadzając postulowane przez środowisko lotników propozycje w oznaczaniu statków powietrznych.

    Szachownica lotnicza w wersji o niskiej widzialności to odpowiedź na współczesne wymagania operacyjne i konieczność zwiększenia zdolności maskowania wojskowych statków powietrznych. To rozwiązanie pozwala na jednoczesne zachowanie rozpoznawalności przynależności państwowej oraz poprawę bezpieczeństwa działań bojowych. To nie jedyna zmiana wprowadzana przez projekt nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Przywraca ona historyczny wzór proporca Marynarki Wojennej. Proporzec używany w polskiej flocie podczas II wojny światowej i nawiązujący do symboli morskich w XVII w. jest niezwykle ważnym symbolem gotowości bojowej i tradycji oręża. Jego przywrócenie, będące inicjatywą marynarzy oraz Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, to wyraz szacunku dla historii oraz dla wszystkich, którzy bronili niepodległości Polski.

    Dodatkowo projekt przewiduje doprecyzowanie przepisów dotyczących używania znaków Sił Zbrojnych, co wyeliminuje dotychczasowe niejasności interpretacyjne. Wprowadzenie szarfy ze wstęg Orderu Wojennego Virtuti Militari na sztandarach jednostek wojskowych to kolejny ważny element nowelizacji, który wzmacnia ciągłość tradycji historycznych i podkreśla znaczenie najwyższych odznaczeń wojskowych w kształtowaniu tożsamości jednostek.

    Warto również podkreślić, że wprowadzanie zmian nie będzie wiązało się z nadmiernymi kosztami. Koszt jednostkowy wykonania proporca Marynarki Wojennej wynosi zaledwie 200 zł, a środki na ten cel zostaną zabezpieczone w ramach budżetu jednostek wojskowych. Natomiast malowanie szachownicy lotniczej o obniżonej widzialności odbywać się będzie w ramach bieżących działań konserwacyjnych, dzięki czemu nie obciąży dodatkowo budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

    Podsumowuję. Proponowana nowelizacja nie tylko porządkuje przepisy dotyczące wojskowej symboliki, ale także stanowi wyraz dbałości o pamięć historyczną oraz dostosowanie polskiej armii do współczesnych wyzwań. To krok w stronę pielęgnowania tradycji oręża i budowania dumy narodowej wśród żołnierzy i społeczeństwa. Klub parlamentarny Lewicy zagłosuje za proponowaną nowelizacją. Bardzo dziękuję.


Przebieg posiedzenia