10. kadencja, 28. posiedzenie, 1. dzień (05-02-2025)
4. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 932 i 963).
Poseł Jarosław Sachajko:
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Na początku chciałem podziękować panu posłowi Zapałowskiemu za zwrócenie uwagi na powszechne, racjonalne przeszkolenie obywateli, jeżeli chodzi o obronność. Równie ważna jest obrona cywilna. Ustawa jest, ale jakoś nie słyszymy, żeby coś w tej kwestii się zmieniało. To sami obywatele się organizują, żeby przygotować się w zakresie obrony cywilnej.
Przystępując do przedstawiania stanowiska w imieniu koła Republikanie, chciałem powiedzieć, iż z uznaniem odnoszę się do projektu ustawy o zmianie ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Uważam, że wprowadzane zmiany przyczynią się do wzmocnienia symboliki wojskowej oraz usprawnienia funkcjonowania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, dostosowując obowiązujące przepisy do wymogów operacyjnych i wymogów bezpieczeństwa. Zmiana dotycząca możliwości używania szachownicy lotniczej w wersji słabo widocznej jest krokiem w stronę zwiększenia bezpieczeństwa operacji wojskowych. Wprowadzenie bardziej elastycznych zasad jej stosowania pozwoli na skuteczniejsze maskowanie w warunkach bojowych, co ma bezpośredni wpływ na ochronę sprzętu oraz personelu Sił Zbrojnych.
Kolejna ważna zmiana dotyczy doprecyzowania wzorów proporca Marynarki Wojennej oraz sztandarów wojskowych jednostek odznaczonych najwyższymi orderami. Podkreślenie tych tradycji i wyróżników wzmacnia tożsamość oraz etos Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jednocześnie zwiększając prestiż jednostek wojskowych na arenach krajowej oraz międzynarodowej.
Projekt przewiduje również uporządkowanie kwestii związanych z modyfikacją i używaniem znaków Sił Zbrojnych poza strukturami wojskowymi. Możliwość takiej regulacji przez Ministerstwo Obrony Narodowej zapewni nadzór nad właściwym wykorzystaniem symboliki wojskowej, co pozytywnie wpłynie na ochronę jej wizerunku.
Wprowadzenie zmian jest uzasadnione zarówno potrzebami operacyjnymi, jak i szacunkiem dla tradycji wojskowych, dlatego w pełni popieramy ten projekt. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia