10. kadencja, 28. posiedzenie, 1. dzień (05-02-2025)

4. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 932 i 963).

Poseł Marcin Ociepa:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Skoro jesteśmy w punkcie: pytania, chciałbym zapytać pana ministra, czy podziela mój podziw dla pana przewodniczącego Andrzeja Grzyba, który ma niezwykły styl, klasę, także we wprowadzaniu opinii publicznej w błąd. Chodzi mi o to, że mówienie o tym, że np. F-35 i F-16 to jest to samo, jest nie do końca prawdą, dlatego że w przypadku F-16 wybór był bardzo konkretny. Mamy szereg statków powietrznych tej klasy: gripeny, rafale, które można by było wybrać zamiast F-16. I tego dotyczyła wielka debata i ostateczna decyzja rządu, która wówczas zapadła, którą należy pochwalić, o zakupie samolotów F-16. Natomiast kiedy państwo domagaliście się przetargu na F-35, to państwo się kompromitowaliście i kompromitujecie się, kiedy dzisiaj do tego wracacie, dlatego że nie ma innego samolotu tej samej klasy, który mógłby stanąć do przetargu z F-35. Ten myśliwiec wielozadaniowy jest jedyny w swoim rodzaju i tylko Amerykanie go produkują. Tak że to był w swej istocie tylko wybór pomiędzy Polską ambitnych projektów, silnej armii, z najnowocześniejszym sprzętem albo, jak to określaliście w swoich wywiadach z tamtego czasu, megalomanią rządu Zjednoczonej Prawicy. My postawiliśmy jednak na ambitną i nowoczesną armię, dzięki temu mamy samoloty, które dzisiaj możecie pomalować.

    Ale pana ministra chciałem zapytać też o drugą rzecz, mianowicie o kontrakty koreańskie, bo tutaj też poruszono kwestię kontynuacji projektów, które myśmy zapoczątkowali. Dochodzą nas jednak słuchy - i chciałbym, żeby pan minister zapewnił Wysoką Izbę, że one są dalekie od prawdy - że kryzys polityczny, który niewątpliwie ma miejsce w Korei Południowej, sprawił, że państwo zawiesiliście kontakty z Koreańczykami, jeśli chodzi o dostawy nowego sprzętu dla polskich Siły Zbrojnych. (Dzwonek) Niewątpliwie mamy do czynienia z kryzysem politycznym, z którym zresztą Koreańczy sobie całkiem nieźle poradzili. Mówimy o uzurpacji władzy, o łamaniu prawa w imię realizacji interesów politycznych. Te rozliczenia jeszcze są przed nami, jeśli chodzi o rząd Donalda Tuska, bo to jest mniej więcej to samo. I mam pytanie: Czy to będzie rzutować na państwa rozmowy, jeśli chodzi o zakup sprzętu dla polskich Sił Zbrojnych? Dziękuję bardzo.


Przebieg posiedzenia