10. kadencja, 28. posiedzenie, 1. dzień (05-02-2025)

5. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (druk nr 964).

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman:

    Panie Marszałku! Szanowni Państwo! Będzie bardzo krótko, bo ustawa też jest bardzo krótka i prosta, łatwa i przyjemna, jak rzadko kiedy. Musimy implementować wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jeden z tych wyroków jest już z 2019 r., co wystawia nie najlepsze świadectwo naszym poprzednikom. Ale do rzeczy.

    W pierwszym wyroku Trybunał zakwestionował uzależnienie wysokości oprocentowania nadpłaty powstałej w wyniku korzystnego dla podatnika wyroku od terminu złożenia wniosku o zwrot tej nadpłaty. Jeśli podatnik spóźnił się o więcej niż 30 dni, za okres powyżej 30 dni nie dostawał zwrotu. Trudno znaleźć jakieś racjonalne uzasadnienie dla takiego postępowania. W projekcie, który państwu przedstawiamy, robimy tak, jak być powinno, czyli od momentu powstania nadpłaty do momentu wypłaty, czy też od dnia publikacji orzeczenia, od dnia powstania nadpłaty do momentu zwrotu pieniędzy. Proponujemy tę zasadę odnieść również do nadpłat powstałych w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, żeby zachować symetryczność.

    Drugi z wyroków, ten właśnie z 2019 r., dotyczy uprzywilejowanego operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe, to jest Poczty Polskiej uprzywilejowanej w stosunku do innych operatorów. Bowiem w obecnym stanie prawnym termin podatkowy uznaje się za zachowany tylko wtedy, kiedy podatnik przed upłynięciem terminu nada pismo na Poczcie Polskiej lub skorzysta z usług odpowiednika Poczty Polskiej w innych krajach unijnych. Tymczasem prawo europejskie przewiduje, żeby można było skorzystać z usług każdego podmiotu, który jest zarejestrowanym operatorem pocztowym. W Polsce rejestr takich operatorów prowadzi UKE.

    Wprowadzamy to prawo. Ustawa jest krótka, niekontrowersyjna, nie rodzi konsekwencji finansowych. Bo również w tym pierwszym przypadku, o którym państwu mówiłem, przegrywamy już wyroki w sądach, więc trzeba to zrobić tak, jak powinno być to zrobione. Bardzo proszę o sprawne procedowanie. Jak sądzę, ta ustawa nie będzie wzbudzała żadnych kontrowersji, ale życie pokaże. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia