10. kadencja, 28. posiedzenie, 1. dzień (05-02-2025)
5. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (druk nr 964).
Poseł Henryk Kowalczyk:
Dziękuję bardzo.
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Oczywiście można powiedzieć, że projekt ustawy nie budzi kontrowersji. W niektórych częściach faktycznie tak jest. Jeśli chodzi np. o uporządkowanie oprocentowania nadpłat - to pełna zgoda.
Realizacja wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tym zakresie oczywiście odnosi się do korespondencji urzędowej, tak to można by powiedzieć. Dotyczy ona urzędów skarbowych, administracyjnych, prawa wekslowego, Kodeksu postępowania administracyjnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz kontaktu obywatel - urząd gminy.
Jest jedna rzecz warta podkreślenia. Faktycznie jest tak, że do tej pory wyznaczony operator pocztowy miał wyłączność na tego typu stosowanie przepisów. Natomiast ta ustawa to rozszerza: stosowanie będzie dotyczyło nie tylko wyznaczonego operatora pocztowego, ale także zarejestrowanego. Jedyna wątpliwość, która tu powstaje, jest taka, że w ocenie skutków regulacji są wymienione różne podmioty: obywatele, firmy itd. I wielkość wpływu jest trudna do oszacowania i rzeczywiście ona nie jest istotna, bo to czy ktoś nada swoją korespondencję w urzędzie pocztowym obecnym, czy u jakiegoś innego operatora, to ma małe znaczenie.
Natomiast zastanawiające jest to, że nie ma ani słowa o skutkach dla wyznaczonego operatora pocztowego, czyli u nas Poczty Polskiej. I to jest rzecz, która w obecnym kontekście... Wiemy, że Poczta Polska przeżywa ogromną zapaść, planowane są wielotysięczne zwolnienia pracowników. Brak oceny skutków regulacji dla wyznaczonego narodowego operatora pocztowego powoduje, że zaczynają się pojawiać pytania, czy nie jest to - przepraszam, że tak kolokwialnie powiem - gwóźdź do trumny Poczty Polskiej, bo rzeczywiście można odnieść takie wrażenie. Otwierając ten rynek, te przesyłki urzędowe na wszystkich operatorów, tak naprawdę pozbawiamy znaczącego dochodu Pocztę Polską. Czy nie jest to przymiarka do całkowitej likwidacji? Dobrze by było, żeby ta ocena skutków regulacji w zakresie dotyczącym narodowego operatora pocztowego, tego wyznaczonego, czyli Poczty Polskiej, została w jakiś sposób ujęta. Bo jeśli nie będzie ujęta, nie będzie to policzone, to możemy się spodziewać właśnie takich reperkusji, takich skutków ubocznych uchwalenia tej ustawy. Właściwie sformułowałbym takie oczekiwanie skierowane do strony rządowej, aby jednak ten wpływ na narodowego operatora pocztowego, czyli Pocztę Polską, został w tej ustawie policzony, bo jeśli nie będzie, to bardzo trudno będzie w tym momencie w sposób odpowiedzialny tę ustawę przyjąć. Chodzi o to, żeby nie wbijać gwoździa do trumny Poczty Polskiej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia