10. kadencja, 28. posiedzenie, 1. dzień (05-02-2025)

5. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (druk nr 964).

Poseł Norbert Pietrykowski:

    Panie Marszałku! Panowie Ministrowie! Wysoka Izbo! Kiedyś Winston Churchill powiedział, że niektórzy traktują przedsiębiorczość i gospodarkę jak dojną krowę, inni traktują przedsiębiorczość i gospodarkę jak tygrysa, którego najlepiej zastrzelić, ale tylko nieliczni traktują przedsiębiorców jak silnego konia, który ciągnie cały wóz gospodarki i dobrobytu. Dlatego mam zaszczyt w imieniu klubu Polska 2050 - Trzecia Droga odnieść się do omawianego dzisiaj projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej, aby ułatwić instytucjom, które ciągną najważniejszy wóz, czyli wóz gospodarki i przedsiębiorczości... Chciałbym tylko przypomnieć Wysokiej Izbie, że 60% polskiego produktu krajowego brutto wytwarzają małe i średnie firmy.

    W dużym skrócie: proponowane zmiany mają dostosować przepisy do wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. A co konkretnie z nich wynika ważnego dla obywateli? Przede wszystkim przewidują one oprocentowanie od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od terminu złożenia wniosku o zwrot przez podatnika. Kolejna ważna zmiana, która ma ułatwić przedsiębiorcom, instytucjom prowadzenie działalności gospodarczej, to przede wszystkim składanie pism i możliwość składania pism do organów podatkowych za pośrednictwem innych operatorów pocztowych na terenie Unii Europejskiej. Wprowadzone modyfikacje mają na celu zapewnienie zgodności polskiego prawa z prawem Unii Europejskiej, a przewidziane mechanizmy wskazują na bezpośrednie stosowanie orzeczeń TSUE.

    Reasumując: zawarte w projekcie zmiany są nie tylko konieczne, ale także sprawiedliwe i społecznie akceptowalne. Dlatego klub Polska 2000 - Trzecia Droga rekomenduje dalsze prace w Komisji Finansów Publicznych. Dziękuję bardzo.


Przebieg posiedzenia