10. kadencja, 28. posiedzenie, 1. dzień (05-02-2025)
5. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (druk nr 964).
Poseł Dariusz Wieczorek:
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Myślę, że stanowiska, które do tej pory usłyszeliśmy, są jednoznaczne, i chcę od razu wszystkich państwa uspokoić: w tę samą stronę będzie szło stanowisko klubu Lewicy, bo co do tego nie ma żadnej wątpliwości, że ta zmiana jest potrzebna, ta zmiana musi być zrealizowana, ta zmiana jest konieczna. To jest zmiana, która rzeczywiście Polkom i Polakom ułatwi pewne sprawy dotyczące kwestii związanych z podatkami czy kwestii oprocentowania nadpłaconych podatków.
W tym wszystkim jedna rzecz może budzić zaniepokojenie, bo jeżeli spojrzymy na kwestie dotyczące wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, to do stycznia ubiegłego roku tych wyroków było 624, z czego ponad 50% w ogóle nie było wdrożonych, jeżeli chodzi o nasz kraj. W tym zakresie jesteśmy jednym z negatywnych liderów, tak można powiedzieć, w Unii Europejskiej, bo więcej tych wyroków nie wdrożyły tylko Węgry, więc to najlepiej pokazuje, jak do 2023 r. te kwestie były traktowane.
Przypomnę tylko, że gdybyśmy tych wyroków przestrzegali, to dzisiaj mamy kolejny wyrok i 320 mln euro do zapłacenia. To są pieniądze podatników, to są pieniądze Polek i Polaków, to jest polityczna odpowiedzialność naszych poprzedników, że do tego doszło, bo wystarczyło w obszarze dotyczącym wymiaru sprawiedliwości realizować wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i wtedy tych kar nie płacilibyśmy. Dlatego z tego powodu to jest bardzo cenna inicjatywa. Myślę, panie ministrze, że trzeba jeszcze prześledzić, których wyroków nie wykonaliśmy, po to, żeby rzeczywiście polskie prawo w tym zakresie poprawiać, ażeby nie było potencjalnego zagrożenia właśnie tymi karami.
Jeżeli chodzi o szczegóły, moi przedmówcy też już o tym powiedzieli. Myślę, że kwestia operatora pocztowego, któremu podatnicy będą mogli przekazywać sprawy dotyczące podatków, nie stanowi jakiegoś wielkiego zagrożenia, ale pan poseł z Prawa i Sprawiedliwości to sygnalizował. Myślę, że w ogóle Poczta Polska rzeczywiście wymaga reformy, wymaga przekształcenia, co do tego nie ma wątpliwości. Przecież to nie jest proces, który powoduje, że dzisiaj Poczta jest w takiej, a nie innej sytuacji. To się nie stało w miesiąc, w dwa czy w rok, bo to były procesy, które trwały przez ostatnie 10, 15 lat. Myślę, że Poczta Polska się w tym zakresie nie przystosowała do zasad rynkowych i teraz trzeba będzie to oczywiście naprawiać, co do tego nie ma wątpliwości. Więc ta ustawa absolutnie nie wyklucza wykorzystywania Poczty Polskiej jako operatora, z którego będą podatnicy korzystać, a pewnie, biorąc pod uwagę zaufanie Polek i Polaków do Poczty Polskiej, to oni i tak bez ustawowego nakłaniania będą to po prostu sami robić, bo są do tego przyzwyczajeni.
Natomiast jeżeli chodzi o kwestie związane z nadpłatami podatkowymi i kwestie dotyczące należnych odsetek, to jest rzecz, która powinna się wydawać oczywistą oczywistością, bo jeżeli w budżecie państwa są środki, które należą się podatnikowi, jeżeli budżet państwa z tych środków korzysta przez rok, 2, 3 lata, 5 lat, jeżeli obraca tymi środkami finansowymi, to jest to tak jak w banku: trzeba za ten pieniądz, zwracając go - bo to jest pieniądz, który nie należy się budżetowi państwa, a należy się podatnikowi - zapłacić odsetki. To jest normalne i dobrze, że ta sprawa w taki sposób jest rozwiązywana.
W imieniu klubu Lewicy chcę powiedzieć, że jesteśmy za procedowaniem nad tym projektem ustawy i będziemy ten projekt ustawy popierać. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia