10. kadencja, 28. posiedzenie, 1. dzień (05-02-2025)
5. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (druk nr 964).
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman:
Panie Marszałku! Szanowni Państwo! Muszę przyznać, że też mam pewne kłopoty, gdy muszę iść na pocztę. (Oklaski) Ta literatura, która tam jest, niekoniecznie jest mi potrzebna. Kolejka jest w standardzie, mam ją gwarantowaną. Być może dyskusja na temat Poczty Polskiej i jej losów jest osobną dyskusją. Na tym miejscu powinien być przedstawiciel Ministerstwa Aktywów Państwowych czy też prezes Poczty Polskiej, który już kiedyś uratował LOT, więc poczta jest pewnie w dobrych rękach. Może nie mówmy o poczcie. Nie jestem kompetentny, żeby wypowiadać się na temat poczty.
Ilu podatników czy też ile osób zrezygnuje z pośrednictwa Poczty Polskiej w kontaktach z urzędem? Nie wiemy. Część na pewno skorzysta z tej okazji, ale, jak państwo sami mówili, monopol nikomu nie służy. W dłuższej perspektywie ta zmiana na pewno jest korzystna dla obywateli, nie ukrywajmy tego, w całej rozciągłości. W dłuższej perspektywie może tylko wyjść na dobre, dlatego że przed pocztą ciężka i trudna restrukturyzacja.
Mam tylko jedną uwagę. Była mowa o listonoszach. Ta zmiana w żaden sposób nie wpłynie na pracę listonoszy i na dochody Poczty Polskiej z dostarczania przesyłek z urzędów, bo w tej kwestii nic się nie zmieniło. Mówimy o tym przeciwnym kierunku, czyli dostarczaniu pism do urzędów. Mówię w pewnym uproszczeniu, żeby to pokazać. Pisma z urzędów nadal będą dochodziły za pomocą Poczty Polskiej. Nic się nie zmieni, więc listonosze nie będą mieli z tego powodu mniej pracy.
Mam jeszcze tylko jedną uwagę. Trzeba pamiętać, że e-doręczenia na razie przeżywają trudności wieku dziecięcego, ale w dłuższej perspektywie rola tradycyjnej poczty opartej na listach skazana jest na unicestwienie. Np. jeśli chodzi o PIT-y, to nie wiem, czy państwo pamiętają, ale 20 lat temu trzeba było albo iść do urzędu, albo wysyłało się je pocztą. W tej chwili już 90% PIT-ów jest obsługiwanych elektronicznie. Choćby w tym przypadku rola tradycyjnej poczty się zmniejsza.
Bardzo państwu dziękuję za tę krótką dyskusję. Jak rozumiem, są państwo przekonani, że z wyjątkiem tego wątku pocztowego są to zmiany pilne, konieczne i korzystne dla podatników. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia