10. kadencja, 28. posiedzenie, 1. dzień (05-02-2025)

5. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (druk nr 964).

Poseł Agnieszka Maria Kłopotek (tekst niewygłoszony):

    Mam przyjemność w imieniu Klubu Parlamentarnego PSL - Trzecia Droga zabrać głos w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, druk nr 964.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego pragniemy wyrazić poparcie dla tego projektu ustawy o zmianie ustawy. Uważamy, że zaproponowane rozwiązania są krokiem w dobrym kierunku, gdyż upraszczają i ułatwiają funkcjonowanie podatników w relacjach z administracją skarbową. Projekt wpłynął do Sejmu 16 stycznia 2025 r.

    Dokument dotyczy dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, TSUE. Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej i administracyjnej można będzie nadać pismo do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie - jak do tej pory - tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej.

    Zmiana ta jest krokiem w stronę uproszczenia procedur i większej elastyczności w obrocie dokumentami, co ma na celu poprawę efektywności administracji podatkowej oraz zapewnienie lepszej ochrony praw obywateli. Dzięki tej nowelizacji przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne będą mogli korzystać z szerszej sieci operatorów pocztowych, co znacząco ułatwi im kontakt z administracją. Warto podkreślić, że jest to także odpowiedź na postulaty zgłaszane przez organizacje gospodarcze, które zwracały uwagę na konieczność uniezależnienia procedur od jednego operatora.

    Najistotniejsza zmiana, jaką przewiduje projekt, to rozszerzenie domniemania zachowania terminu przewidzianego w art. 12 § 6 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że podatnicy korzystający z nowoczesnych form komunikacji elektronicznej będą mieli większą pewność, że ich dokumenty i deklaracje są uznawane za doręczone w odpowiednim czasie. To rozwiązanie odpowiada na wyzwania współczesnej administracji oraz przyspiesza i upraszcza procedury podatkowe.

    Nie jest tajemnicą, że polski system podatkowy wciąż wymaga licznych uproszczeń i uszczegółowień. Każda zmiana, która wprowadza większą przejrzystość oraz eliminuje niepotrzebne wątpliwości interpretacyjne, powinna być traktowana jako krok naprzód. Wprowadzenie domniemania zachowania terminu to nie tylko ułatwienie dla przedsiębiorców i obywateli, ale także rozwiązanie sprzyjające lepszej organizacji pracy organów podatkowych.

    Jako klub PSL podkreślamy, że nowoczesne państwo powinno wspierać swoich obywateli poprzez tworzenie jasnych i sprawiedliwych reguł. Należy podkreślić, że każda zmiana w Ordynacji podatkowej powinna iść w kierunku większej przejrzystości oraz eliminacji niejasności, które mogłyby skutkować sporami pomiędzy podatnikami a organami skarbowymi. Proponuje się, aby projektowana ustawa weszła w życie w terminie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

    Projekt ustawy nie wpływa na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców. Projekt ustawy jest objęty prawem Unii Europejskiej. Niniejszy projekt ustawy nie zawiera przepisów technicznych, w związku z czym nie podlega procedurze notyfikacji na zasadach przewidzianych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych.

    Projekt ustawy nie wymaga przedstawienia właściwym instytucjom i organom Unii Europejskiej lub Europejskiemu Bankowi Centralnemu w celu uzyskania opinii, dokonania konsultacji albo uzgodnienia, w przypadkach określonych w obowiązujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przepisach Unii Europejskiej.

    Podsumowując, Klub Parlamentarny PSL popiera omawiany projekt i liczy na szybkie procedowanie nad nim. Dziękuję za uwagę.


Przebieg posiedzenia