10. kadencja, 28. posiedzenie, 1. dzień (05-02-2025)
7. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN) (druk nr 989).
Poseł Łukasz Litewka:
Dziękuję.
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych.
Ww. projekt ustawy wynika z konieczności dostosowania krajowych przepisów do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. Przepisy te dotyczą zbierania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych. W zamyśle przekształca się sieć danych rachunkowych gospodarstw rolnych, tzw. FADN, w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych w celu zbierania i analiz danych obejmujących wymiar gospodarczy, środowiskowy oraz społeczny. Dane te mogą być wykorzystywane do oceny dodatkowych aspektów związanych z poziomem zrównoważenia rolnictwa Unii Europejskiej oraz do sprostania wyzwaniom, przed którymi stoi rolnictwo Unii Europejskiej.
W celu poszerzenia zbiorów danych od początku 2025 r. do obecnego zestawu danych, a było ich 16, dodanych zostanie 26 nowych tematów, w tym 5 w wymiarze ekonomicznym, 6 w wymiarze społecznym i 15 w wymiarze środowiskowym, oraz zostaną rozszerzone 2 tematy ekonomiczne. Ustawa zakłada, że każde państwo członkowskie wyznaczy agencję łącznikową, do której zadań należą: informowanie komitetu krajowego, komitetów regionalnych oraz biur rachunkowych o obowiązujących zasadach oraz zapewnienie prawidłowego wdrażania tych zasad; przekazywanie Komisji Europejskiej planu i sprawozdań z wyboru gospodarstw przekazujących dane; opracowanie list gospodarstw i list biur rachunkowych gotowych do wypełnienia sprawozdań z gospodarstw rolnych oraz gromadzenie sprawozdań z gospodarstw rolnych przesłanych przez biuro rachunkowe i weryfikowanie ich w oparciu o wspólny program kontroli.
Obecnie dane gromadzone w ramach FADN są wykorzystywane głównie do określenia dochodów gospodarstw rolnych funkcjonujących w Unii Europejskiej, analizy struktury przychodów i kosztów gospodarstw rolnych oraz oceny skutków projektowanych zmian w zakresie wspierania rolnictwa w Unii Europejskiej, a w szczególności do określenia poziomu cen. Dane te umożliwiają przygotowanie analiz i ekspertyz zgodnie z zapotrzebowaniem administracji krajowej i unijnej parlamentarzystom, naukowcom czy innym zainteresowanym. Wykorzystywane są również do sporządzania analiz sytuacji ekonomiczno-produkcyjnej różnych grup gospodarstw rolnych. W celu gromadzenia danych na potrzeby FSDN, których zakres jest szerszy niż dotychczasowego FADN, należy z pewnością unowocześnić system dostarczania, zbierania i przekazywania tych danych.
W projekcie ustawy określono zadania i właściwość organów oraz jednostek organizacyjnych zaangażowanych w zbieranie, dostarczanie i przesyłanie danych rachunkowych oraz środowiskowych i społecznych z gospodarstw rolnych. Określono także organizację i tryb pracy Komitetu Krajowego do spraw Unijnej Sieci Danych Dotyczących Poziomu Zrównoważenia Gospodarstw Rolnych, który jest komitetem krajowym do spraw FSDN, a także zasady zawierania umów. Projekt ustawy jest całkowicie zgodny z prawem Unii Europejskiej.
Jako klub Lewicy nie wnosimy do omawianej ustawy żadnych uwag. Dziękuję państwu.
Przebieg posiedzenia