10. kadencja, 28. posiedzenie, 1. dzień (05-02-2025)
8. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia 105. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku (druki nr 910 i 975).
Poseł Michał Kowalski:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość w pełni popiera inicjatywę tej uchwały. Dnia 10 lutego 2025 r. obchodzić będziemy w Pucku 105. rocznicę zaślubin Polski z morzem. To ten historyczny akt został dokonany przez gen. Józefa Hallera jako dowódcę Błękitnej Armii, który w obecności przedstawicieli Sejmu, generalicji, ponieważ był tam również adm. Kazimierz Porębski, dyplomatów, ministra spraw wewnętrznych Stanisława Wojciechowskiego oraz oczywiście licznie zebranych Kaszubów i Pomorzan dokonał tego aktu. 10 lutego 1920 r. gen. Haller dotarł do Pucka. Ceremonię poprzedzał trwający ponad miesiąc marsz polskich wojsk przez Pomorze, przez Toruń, przez Bydgoszcz, przez Chojnice, Kościerzynę, Kartuzy, aż w końcu gen. Haller ze swoją Błękitną Armią dotarł 10 lutego do Pucka, dzień później, 11 lutego, do Władysławowa.
Pochód wojsk polskich stanowił realizację decyzji podjętych na konferencji paryskiej i zawartych w traktacie wersalskim. Ratyfikowany wcześniej, 10 stycznia 1920 r., dokument ostatecznie potwierdził zachodnie i północne granice Rzeczypospolitej, która po 123 latach zaborów otrzymała w końcu dostęp do polskiego morza, do Morza Bałtyckiego. Gen. Józef Haller, błękitny generał, podczas tej uroczystości, która potwierdziła polski dostęp do morza, powiedział: Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Polski żeglarz będzie mógł wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem. Te słowa gen. Hallera, które pamiętamy do dzisiaj, świadczą o wyjątkowości tego wydarzenia, jakim były zaślubiny Polski z morzem, oraz symbolizują odzyskanie przez Polskę suwerenności gospodarczej i politycznej po 123 latach zaborów i niepewności co do przyszłości odradzającej się ojczyzny.
Chciałbym jeszcze dodać, że w okresie międzywojennym dzięki zaangażowaniu władz państwowych oraz ciężkiej pracy wszystkich Pomorzan, w tym Kaszubów, czyli całego społeczeństwa Pomorza, wybudowano nowoczesne miasto Gdynia oraz port. Te dwie sztandarowe inwestycje przyczyniły się do dynamicznego rozwoju gospodarczego całego kraju oraz utrwalenia wolności i niepodległości II Rzeczypospolitej Polskiej.
Kończąc: Panie Marszałku! Szanowni Państwo! Szanowni Goście! 105. rocznica zaślubin Polski z morzem w Pucku stanowi okazję również do refleksji nad tym, czy my jako naród właściwie (Dzwonek) wykorzystujemy wolność, która została nam przywrócona i która nie jest dana na zawsze. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia