10. kadencja, 28. posiedzenie, 1. dzień (05-02-2025)
8. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia 105. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku (druki nr 910 i 975).
Poseł Kazimierz Plocke:
Dziękuję.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu wnioskodawców przedstawiam uzasadnienie odnośnie do projektu uchwały upamiętniającej wydarzenia sprzed 105 laty, które rozegrały się w Pucku w ramach historycznych zaślubin. Było to wielkie, epokowe, historyczne wydarzenie z udziałem polskiego wojska, najwyższych przedstawicieli władz państwowych, Sejmu i rządu Rzeczypospolitej Polskiej, a także licznie zgromadzonych mieszkańców Pomorza i Kaszub.
W rozmowach, które prowadziłem z wieloma mieszkańcami, którzy przekazywali wiedzę, uczestnicząc w tych historycznych zaślubinach, mieszkańcy opowiadali o tym wyjątkowym wydarzeniu i o tym wyjątkowym święcie, bo po wielu latach wojsko polskie przywróciło Bałtyk Polsce, a dokonał tego gen. Józef Haller, który zresztą jest, można powiedzieć, bohaterem naszej ziemi. Warto też odnotować to, że w trakcie tych zaślubin gen. Józef Haller jeden z platynowych pierścieni rzucił w wody Zatoki Puckiej. Kilku Kaszubów pobiegło, chcąc pochwycić ten pierścień, ale nie udało się. Na pytanie gen. Hallera, dlaczego nie złapali tego pierścienia, Kaszubi odpowiedzieli: Znajdziemy go w Szczecinie. (Oklaski)
To też świadczy o przywiązaniu do tej ziemi, do tradycji naszych ojców. I wreszcie mamy swój kawałek wolnego kraju, wolnego państwa, o które zabiegały pokolenia naszych ojców, praojców, dlatego te zaślubiny mają wyjątkowy charakter. Z roku na rok jest nas coraz więcej. Coraz więcej ludzi włącza się w te uroczystości. Organizowane są różnego rodzaju spotkania, przedsięwzięcia, koncerty, odczyty, a więc widać, że wiedza o historycznych zaślubinach jest coraz większa. Warto też podkreślić to, że zaślubiny odbyły się na terenie Morskiego Dywizjonu Lotniczego, pierwszej jednostki wojskowej w Pucku, która odegrała także znaczącą rolę w 1939 r. W pierwszych godzinach II wojny światowej poległ kmdr Szystowski. Warto o tym pamiętać, ponieważ jest to kontynuacja naszej tradycji, naszej historii. (Dzwonek)
Powiem o jeszcze jednej istotnej kwestii. Panie marszałku, już kończę. Gen. Józef Haller odbył jeszcze jedną podróż, rejs dalekomorski 11 lutego 1920 r. na kutrze ˝Gwiazda Morza˝. Szyprem był Jakub Myślisz, który przewiózł gen. Hallera po Bałtyku. Wtedy rzeczywiście te zaślubiny, można powiedzieć, dopełniły się. Mamy dzisiaj powód do wspomnień, do uczczenia bohaterów tamtych dni, a również do świętowania. Stoimy przed pytaniem, czy te zaślubiny dały nam możliwości, czy te możliwości są właściwie wykorzystywane, jeżeli chodzi o rozwój społeczno-gospodarczy. Wiemy, że intensywny rozwój rozpoczął się w 1920 r. i trwał do 1939 r. Mówimy o tym, że powstało nowoczesne miasto Gdynia, port, a także wiele innych inwestycji. W 1939 r. ten proces został przerwany przez hitlerowskich najeźdźców.
Panie marszałku, skończyłem. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia