10. kadencja, 28. posiedzenie, 1. dzień (05-02-2025)

8. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia 105. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku (druki nr 910 i 975).

Poseł Barbara Okuła:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! 105 lat temu, 10 lutego 1920 r. Polska przywitała się znów z Bałtykiem po wielu latach rozłąki. To wydarzenie na zawsze wpisało się w karty historii i stało się symbolem odbudowy naszej ojczyzny po latach zaborów. Zaślubiny Polski z morzem to nie tylko akt historyczny, ale także fundament naszego rozwoju gospodarczego i morskiego. Dzięki wizji i determinacji ówczesnych władz oraz mieszkańców Pomorza w II Rzeczypospolitej powstał nowoczesny port w Gdyni. Stał się on symbolem polskiej niezależności ekonomicznej i otwarcia na świat. Upamiętniając to wydarzenie, przypominamy sobie, jak wiele znaczył dostęp do morza.

    Dziś, po 105 latach powinniśmy nie tylko oddać hołd gen. Józefowi Hallerowi i wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju polskiej obecności nad Bałtykiem, ale także zastanowić się, jak w XXI w. wykorzystujemy ten historyczny dorobek. Czy jako państwo i społeczeństwo w pełni rozwijamy potencjał naszych portów, gospodarki morskiej i obecności na morzu? Jako naród musimy kontynuować budowanie silnej, zrównoważonej gospodarki morskiej, chronić nasze wybrzeża oraz dbać o środowisko naturalne. To nasza odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń. Współpraca międzynarodowa w dziedzinie ochrony mórz i oceanów, a także dzielenie się wiedzą i doświadczeniem to fundamenty, na których powinniśmy budować przyszłość. Kluczowe jest więc to, by z tej rocznicy płynął nie tylko szacunek dla przeszłości, ale także zobowiązanie do dalszego wzmacniania roli Bałtyku w strategii rozwoju kraju.

    Dlatego w pełni popieramy tę uchwałę i zachęcamy wszystkich do refleksji nad znaczeniem dostępu do morza dla suwerenności, gospodarki i przyszłości Polski. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia