10. kadencja, 28. posiedzenie, 1. dzień (05-02-2025)

Oświadczenia.

Poseł Tadeusz Tomaszewski (tekst niewygłoszony):

    Szanowny Panie Marszałku! Szanowna Izbo! W otrzymanej licznej korespondencji panie urodzone w 1953 r. zgłaszają problem ciągle nierozwiązanej sprawy niejednolitego przeliczenia emerytur dla pań z całego rocznika. Są zaniepokojone przedłużającym się brakiem działań w sprawie zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

    Chodziło o zmianę od 1 stycznia 2013 r. zasad ustalania wysokości emerytury powszechnej przyznawanej osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które pobierały dotychczas tzw. wcześniejszą emeryturę. Trudno było przewidzieć, że przejście na emeryturę jeszcze przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego będzie wiązało się z pomniejszeniem zgromadzonego kapitału o pobrane świadczenia.

    Trybunał Konstytucyjny 6 marca 2019 r. orzekł, że art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2017 r., w zakresie, w jakim dotyczy urodzonych w 1953 r. kobiet, które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury na podstawie art. 46 tej ustawy, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji RP.

    W otrzymanych pismach panie m.in. napisały: ˝Ja i moje koleżanki z rocznika 1953 mamy już po 72 lata, wykruszamy się, ale nie tracimy nadziei, że doczekamy sprawiedliwości. Czekamy, czekamy i doczekać się nie możemy sprawiedliwych emerytur... My nie chcemy jałmużny, ani darowizny, chcemy tylko swoich uczciwie wypracowanych i sprawiedliwie wyliczonych emerytur˝.

    W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania: Czy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. przygotowuje projekt ustawy mający na celu wykonanie tego wyroku? Jak dużą grupę kobiet obejmie nowelizacja ustawy?


Przebieg posiedzenia