10. kadencja, 28. posiedzenie, 2. dzień (06-02-2025)
9. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Tomasz Lewandowski:
Panie Ministrze! Przede wszystkim bardzo dziękuję za ten spokój w dyskusji. Ten spokój jest potrzebny. Moje środowisko polityczne, czyli Lewica, wielokrotnie o ten spokój, o taką rzeczową dyskusję wnioskowało. A więc to mnie niezwykle cieszy, że udaje nam się bardzo rzeczowo rozmawiać o problemie z dostępnością mieszkań. Na taką rzeczową dyskusję minister rozwoju nadal liczy.
Celowo poczyniłem ten wstęp, mówiąc o różnych programach. Panu ministrowi Uścińskiemu one są znane. Ale dlaczego celowo? Ponieważ te projekty, które państwo skierowaliście do prac legislacyjnych, tylko w części rozwiązują problem. One rozwiązują problem limitów w jednym z programów: budownictwa społecznego i komunalnego, a więc w tym BSK. Opisany przez media i rozgrzewany w dyskusji politycznej problem potencjalnej utraty środków z KPO na skutek opóźnień legislacyjnych dotyczył TBS-ów. Żeby TBS-y mogły zrealizować inwestycje, poza grantem, którego limity państwo zwiększacie w ramach programu BSK, potrzebują także dodatkowego finansowania z programu zwrotnego SBC, czyli społecznego budownictwa czynszowego, o którego limity państwo nie wnosicie. Tak że zwracam uwagę na to, że w tym rządowym projekcie są te regulacje. Podwyższamy limity nie tylko na program budownictwa socjalnego i komunalnego, ale także na program BSK.
W tym projekcie jest mowa także o priorytetyzacji, o której wspomniałem, czyli wnioski TBS-ów czy gmin, które są powiązane z realizacją inwestycji efektywnych energetycznie, z tym maksymalnym wskaźnikiem 52 w przypadku energii pierwotnej, będą mogły liczyć na priorytetowe potraktowanie i w pierwszej kolejności będą zakwalifikowane do finansowania. Jest tam także pewne novum w porównaniu z tym pierwotnym projektem ustawy ratunkowej, o której dzisiaj też rozmawiamy. Jak państwo wiecie, w ramach środków z KPO jako wydatek kwalifikowalny nie jest traktowany VAT. My mianowicie wprowadzamy regulacje, które pozwolą samorządom ten VAT w ramach tego grantu 15% uzyskać, więc jakby polepszamy też parametry tego programu. Stąd zwracam uwagę na to, że wypracowany w ministerstwie rozwoju pod kierownictwem ministra Paszyka projekt jest bardziej kompleksowy, i w imieniu ministra deklaruję, że pod obrady Wysokiej Izby ten projekt trafi jeszcze w marcu.
Konkludując i wskazując, o jakiej skali mówimy, dodam, że mamy dzisiaj 55 wniosków, które zawierają komponent KPO i są powiązane z finansowaniem krajowym w ramach programu grantowego BSK, i czekają dzisiaj na finansowanie. Łączna wartość tych wniosków to 293 mln zł, natomiast 46 wniosków w ramach KPO jest już realizowanych i ma zapewnione finansowanie. Te środki zostały wypłacone. A więc to nie jest tak, że wszystkie wnioski, przepraszam za kolokwializm, są zaparkowane, czekają na realizację i te środki nie zostaną wydane. Ze względów, o których wcześniej powiedziałem, niewątpliwie i samorządy, i TBS-y będą miały problem z zakończeniem inwestycji, z oddaniem, rozliczeniem ich do końca czerwca 2026 r. Ale tu jest ogromna rola rządu, ministra funduszy, który bardzo mocno w tę dyskusję na temat mieszkalnictwa się angażuje, żeby w dyskusji z Komisją Europejską te wskaźniki nieco złagodzić czy przesunąć czas rozliczenia. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia